İnsan hakları hukuku ve Avrupa Birliği - Türkiye Geri Kabul Anlaşması
Human rights law and European Union – Turkey Readmission agreement
  1. Tez No: 592256
  2. Yazar: SAMET EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışmamızda, uluslararası sığınma hukukunda geri kabul anlaşmalarının yeri ve bu anlaşmaların göçmen, sığınmacı ve mültecilerin haklarına aykırılık teşkil edip etmediği hususları incelenmiştir. Bu bağlamda, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması bu çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Bu inceleme sırasında, uluslararası sığınma hukukunun oluşumu, uluslararası hukukta mültecilere tanınan haklar, geri kabul anlaşmalarının gelişimi ve özellikle Avrupa Birliği tarafından üçüncü ülkelerle akdedilmiş olan anlaşmalar gibi konularda, öğretide bu alanda yayınlanmış kitap, dergi, makale, akademik tez ve online kaynaklardan yararlanılmış; mülteci hakları konusunda bazı AİHM içtihatlarına yer verilmiş; ayrıca Avrupa Birliği – Türkiye Geri Kabul Anlaşması'nın hükümlerine ve ilgili diğer anlaşmaların hükümlerine de yer verilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde; göç, mülteciler ve geri kabul anlaşmaları genel hatlarıyla incelenmiş olup, göçmen, sığınmacı ve mülteci kavramlarının tanımı yapılarak bunların tarihsel süreç içindeki hukuki durumları açıklanmıştır. İkinci bölümde, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması incelenmiş ve Anlaşma'nın hükümlerine de yer verilerek, Anlaşma'ya göre geri kabulün kapsamının ne olduğu ve bu kapsama giren kişilerin nasıl“geri kabul”edileceği gibi konular işlenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise; özelde Avrupa Birliği – Türkiye Geri Kabul Anlaşması olmak üzere, bir bütün olarak geri kabul anlaşmalarına insan hakları bağlamında getirilen eleştirilere yer verilmiş olup, bu anlaşmaların göçmen, sığınmacı ve mültecilerin haklarına halel getirip getirmediği hususu incelenmiş ve uygulamada ortaya çıkabilecek sorunlara dair birtakım çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our work, it is inspected that the place of readmission agreement in international asylum law and if these agreements constitute a contradiction to the rights of immigrants, asylum seekers and refugees. In this context, Readmission Agreement which is signed between European Union and Turkey creates the scope of this work. During this inspection, it is benefited from books, journals, articles, academic dissertations and online resources which are published in this discipline, on topics like creation of asylum law, rights of refugees in international law, development of readmission agreements and especially agreements which are signed by and between European Union and third countries. Some ECHR ruling cases are included. Furthermore, provisions of Turkey and European Union Readmission Agreement and provisions of other related agreements are included. In the first section of our work; migration, refugees and readmission agreements are inspected in general terms.The terms, refugee, immigrant and asylum seeker's legal status is explained in historical process by defining them. In the second section, Readmission Agreement which is signed between European Union and Turkey is inspected. And by including Agreement's provisions, topics like what the scope of acceptance is according to Agreement and how readmission will be applied to these people who are in the scope is inspected. In the third and final section, it is given place to criticism which is brought in the context of human rights to readmission agreements as a whole. In particular, European Union and Turkey Readmission Agreement is given place. It is inspected that if these agreements harm rights of immigrants, asylum seekers and refugees. And it is tried to propose some solutions to the problems that may occur during the application.