Kapı resimleri
Door pictures
- Tez No: 592271
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, tarihten günümüze gelen 'kapı' objesinin taşıdığı anlamlara değinilmiştir. Uygarlıklara göre şekil değiştiren fakat yapım amaçlarının aynı olduğu bu kapıların tanrısal boyutları incelenmiştir. Bu objenin nasıl mit haline getirildiği ve gerek maddi gerek manevi anlamlarda, insanların hayattan beklentilerini karşılaması için bir araç haline getirilmesi işlenmiştir. Devasa geçitler, tanrı kapıları, cehennem ya da cennet kapısı, ardında hazineler saklandığı düşünülen kapılar üzerinde durulmuştur. İnsanların korkularıyla, bilinmeyene anlam yükleme çabasıyla ve kendine yardım edecek tanrı eline ihtiyaç duymasıyla beslenen bu portalların, günümüzde nasıl değişikliklere uğradığı hakkında bilgi verilmiştir. Güncel sanattan isimlerin eserleriyle bu değişim anlatılmıştır. Kapı şekillerinin, yaşanılan yerin siyasi dini ve her türlü kültürel, sanatsal yapısıyla değişim gösterdikleri, fakat hiçbir coğrafyada farklılık göstermeyen özellikleri ele alınmış ve farklı sanat eserleri anlatımlarıyla güçlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, different meanings of the 'door' extant from history to the present are mentioned. Divine dimensions of these gates, which change shape according to civilizations but have the same construction purposes, are examined. How this object has been made into a myth, in both material and spiritual terms, it has been studied as a means to meet people's expectations from life. The huge gateways, the gates of God, the gate of hell or heaven, and the gates that are thought to have treasures hidden behind it are emphasized. These portals, which are fed by people's fears, effort to add meaning to the unknown and the need for a hand of god to help themselves, are given information about how these portals have changed to today. This change is explained with the works of names from contemporary art. The characteristics of the door shapes, that have changed with the political religion and all kinds of cultural and artistic structure of the place where they live, however features that do not differ in any geography have been handled and strengthened with different art works expressions.