An evaluation of housing finance in Turkey after 2000
2000 sonrası Türkiye'de konut finansmanı üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 592270
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Kamu Yönetimi, İşletme, Banking, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Konut finansmanı neoliberal ideolojinin yoğun etkisi ile tüm dünyada ciddi dönüşümlerle karşı karşıya kalmıştır. Sermaye birikimi ve ekonomik büyümeyi sağlamak için yapılı çevre üretimine odaklanılmıştır. Nüfus ve kentleşme oranındaki artış sebebiyle konut inşaatı yapılı çevre üretimi içerisinde büyük bir paya tekabül etmektedir. Bu duruma istinaden konut sektörü büyürken, ipotekli konut kredisi ile sağlanan konut finansmanı da bu büyümeye cevap vermek için artmıştır. Türkiye'de 2000'li yıllarda konut finansmanı sisteminin incelenmesi amacıyla bu tezde, ticari bankalar tarafından verilen ipotekli konut kredileri neoliberalizmin etkisi altında konut politikasındaki ve konut sektöründeki gelişmelere bağlı olarak incelenmektedir. 2000'li yıllarda bir devlet kurumu olan Toplu Konut İdaresi'nin rolü konut finansmanı sağlayıcısından doğrudan konut üreticisi olmaya evrilmiştir. Diğer taraftan özel sektörde faaliyet gösteren ticari bankalar, ipotekli konut kredisi ile konut finansmanı sağlama hususunda daha etkin hale gelmiştir. Tezin amacı doğrultusunda, TOKİ'nin konut sektörü nezdindeki rolü konumlandırılmış ve bu dönemde konut sektöründe ve ipotekli konut kredisi talebinde yaşanan artış istatistiksel verilerle analiz edilmiştir. Daha sonra ipotekli konut kredisi finansmanını örneklem üzerinden anlayabilmek için Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki 50 ipotekli konut kredisi kullanıcısı ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Sonuç olarak, ticari bankalar tarafından sağlanan ipotekli konut kredilerinin düşük gelirli insanlar için ulaşılabilir ve ödenebilir olmadığı, ayrıca bu kredilere olan talebin makroekonomik koşullardaki ani değişikliklere karşı çok duyarlı olması sebebiyle sürdürülebilir bir konut finansmanı sunulmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing finance has faced with serious transformation all over the world by heavy influence of neoliberal ideology. Creation of built environment has been focused for ensuring capital accumulation and economic growth. Due to increase in population and urbanization rate, housing construction has placed large share of built environment production. Accordingly, while housing sector has grown, housing finance with mortgage loans has also increased to respond it. With the aim of examination of housing finance system of Turkey in 2000s in thesis, mortgage loans extended by commercial banks are studied depending on improvements in housing policy and housing sector under the influence of neoliberalism. In the 2000s, the role of Housing Development Administration, a government agency, has evolved from housing finance provider to a direct housing producer. On the other hand, commercial banks operating in the private sector have become more effective in providing housing finance through mortgage loans. In order to reach the aim of the thesis, role of HDA in housing sector was positioned and the increase in housing sector and the demand for mortgage loans in this period was analyzed with statistical data. Afterwards, in-depth interviews were conducted with 50 mortgage loan borrowers within the boundaries of Ankara Metropolitan Municipality to understand mortgage finance through the sample. As a result, it is understood that mortgage loans extended by commercial banks are not affordable and accessible for low – income people and those loans do not provide sustainable housing finance because of being highly sensitive to sudden changes in macroeconomic conditions.