Hz. Ali'nin hayatı ile ilgili farklı rivayetlerin tespiti ve değerlendirilmesi
The determination and evaluation of different narratives related to Hadrat Ali's life
  1. Tez No: 592293
  2. Yazar: MEHMET ALİ AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hz. Ali, çocukluğundan itibaren Hz. Peygamber'in yanında kalmış, O'nun yanında büyümüş, hayatının her safhasını Hz. Muhammed'in yanında geçirmiştir. Biz de bu çalışmamızda Resûlullah'ın en yakınında olan Hz. Ali'nin, Mekke dönemindeki doğumundan başlayarak, Hz. Peygamber'in vefatına kadar hayatından önemli bölümler aktardık. İslam dünyasında hakkında binlerce eser yazılmış ve halen yazılmakta olan Hz. Ali'yi ön plana çıkaran en temel faktör, Hz. Resûlullah'a her konuda teslimiyet göstermiş olmasıdır. Bu kadar ön planda olan bir sahabînin hayatı yazılırken, daha fazla değerli kılma adına, bazen çok farklı rivayetlerle karşılaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Hz. Ali had stayed with Hz. Mohammed since he was a child, had grown up and spent every phase of his life with him. And in this study of ours, we have conveyed important parts from the life of Hz.Ali, who was closest to the Prophet, beginning from his birth during Mecca period until Our Master the Prophet's death. The most fundamental element featuring Hz. Ali, who has been written about thousands of works and is still being written about in İslamic world, is his bowing to the will of Hz. the Prophet in every point. While the life of such a prominent Companion of Prophet Mohammed is being written, it is sometimes possible to come across with quite different rumours in order to make it more valuable.