Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde yer alan altın, inci ve zümrüt cevherlerinin bilim tarihi açısından incelenmesi
Investigation of the concept golden, pearl and emerald in the Seyahatname of Evliya Çelebi based on history of science
- Tez No: 592292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PETER STARR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Tarih, Science and Technology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Evliya Çelebi Seyahatnâmesi kaynak malzeme alınmak suretiyle tarih, sanat tarihi, bilim tarihi, etnoloji, coğrafya, mimari, musiki ve bunun gibi pek çok konuda kaynak metindir. Bu çalışma Evliya Çelebi'nin Seyahatnâmesi temel alınarak hazırlanmıştır. Çalışmanın amacı Evliya Çelebi'nin Seyahatnâmesinde altın, zümrüt ve inciyi nasıl ele aldığını bilim tarihi açısından ortaya koymaktır. Giriş bölümü hariç üç bölümden oluşan bu çalışmada Seyahatnâme'nin on cildinde sırasıyla altın, inci ve zümrüt irdelenmiş, cevherlerin olduğu yerler harita üzerinde gösterilmiş, sonuç bölümünde ise elde edilen veriler genel olarak özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Seyahatnâme of Evliya Çelebi provides rich source material for many disciplines, including history, art history, history of science, ethnology, geography, architecture, music, etc. This study, based on the the Seyahatnâme, considers how the author approaches the subjects of gold, emeralds, and pearls. Apart from the introduction, the work has three parts; on gold, pearls and emeralds. The conclusion provides an overall summary of the findings.