Embodying beliefs through design: Ottoman talismanic shirts
İnancın tasarımla somutlaştırılması: Osmanlı tılsımlı gömlekleri
  1. Tez No: 592306
  2. Yazar: EGE GÖKÇE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK HİMMAM ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma kültürlerin inançlarını, duygularını, korkularını veya dileklerini nasıl somutlaştırdığını Osmanlı İmparatorluğu'nda kullanılmış olan tılsımlı gömlekler üzerinden incelemektedir. Ayrıca bu araştırmada, her kültürün kendilerine göre görselleştirip elle tutulabilir hale getirdiği tılsımlardan ve bunların kaynaklarından bahsedilmiştir. Çalışma, Topkapı Sarayında bulunan ve günümüze kadar ulaşmış olan Osmanlı tılsımlı gömleklerinin detaylı bir incelemesidir. Bu gömleklerin gizemi ve yapılış amaçlarından bahsedilmiştir. Ayrıca döneminin en gösterişli örneklerinden olan Osmanlı tılsımlı gömleklerinin hazırlanış aşamaları, ortaya çıkış süreçleri ve üzerlerindeki bazı sembollerin anlamları incelenmiştir. Toplanan bilgilere, Hülya Tezcan'ın bu konu hakkında uzun yıllar boyunca süren araştırmalarının ışığında ulaşılmıştır. Gömlekler özelliklerine göre kategorize edilmiş ve bazı temel tasarım ilkelerine göre analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines how cultures embody their beliefs, emotions, fears, or wishes through Ottoman talismanic shirts. Also in this study, it refers to the talismans and their sources that each culture has visualized and handle it differently. The study has detailed research of Ottoman talismanic shirts that are now in the Topkapi Palace and have reached today. The mystery of these shirts and their purpose of construction are mentioned. In addition, the preparation stages of the Ottoman talismanic shirts which are one of the most spectacular examples of the period, the processes and the meanings of some symbols on them were examined. The information that gathered has been reached in the light of Hülya Tezcan's long-standing researches on this subject. The designs of the shirts were categorized through their properties, and analyzed according to some basic design principles