Yivli köprü sistemi
- Tez No: 9192
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
- 49 - ÖZET Araştırmamız, destek dişler üzerindeki dokunun en az kayba uğradığı yeni bir köprü sistemi üzerinde gerçekleşti rilmiştir. Bu köprü sistemi destek dişlere yerleştirilen bir ver rin ve bunun üzerine yerleştirilmiş bir köprü gövdesinden ibarettir. Köprünün uygulanabilirliğinin araştırılması amacıyla in vitro 16 vaka, in vivo 21 vaka gerçekleştirilmiştir. İn vivo olarak incelenen vakalar 3' er aylık sürelerle kontrol altına alınmış ve ağız ortamında dayanıklılıkları incelenmiş tir. Araştırmalar sonucu yeni köprü sisteminin in vitro 36.06±7.72 kg'lık vertikal kuvvetlere dayandığı, in vivo olarakta fonksiyonda herhangi bir problem oluşturmadığı göz lenmiştir. Sonuç olarak diş kesimi gerektirmeyen, mekanik tutucu luk özelliği taşıyan köprü sistemi, ağızda güvenle uygulana bilecek bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
- 50 - SUMMARY Our research is based on a new method of bridge system approach in which the loss of dental tissues of the abutment teeth, is kept minimum. This new approach includes the embedding of a verrin on the abutment teeth and the placement of the pontic on them. In order to find out if this method works or not, 16 in vitro, 21 in vivo cases were studied. The strength of the bridges in vivo cases were examined in 3 month recalls. The results showed that this new bridge system resists to 36.06±7.72 kg.f vertical forces in vitro and gives a good performance in function in vivo. In conclusion this approach in which there is no need for the preparation of the teeth, can be a new mechanical retantion system, that may have a safe usage in the oral cavity in the immediate future.