HEVC formatlı çok-bakışlı videolarda otostereoskopik 3DTV'ler için algısal kaliteyi etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of factors affecting perceptual quality of HEVC formatted multi-view video for autostereoscopic 3DTV
  1. Tez No: 592408
  2. Yazar: ENGİN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKHET ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çok bakışlı 3D videoda izleyiciye en iyi algısal kaliteyi sunmak için, bu alanda ortaya konan çok bakışlı + derinlik formatı, Yüksek Verimli Video Kodlama tabanlı araçlar, MPEG-DASH gibi adaptif video akış sistemleri gibi yeni teknolojilerin optimize edilmesi gerekmektedir. Algısal kalite, izleyiciden izleyiciye değişen öznel bir konu olduğu için alışılagelmiş video için mevcut algısal kalite ölçüm yöntemleri, izleyicilerin ilk defa deneyimlediği 3D video için yetersiz kalmaktadır. Bu tezde, bu durumu gidermek adına algısal kalite ölçümü için öznel yöntemler ve nesnel metrikler önerilmiştir ve mevcut yöntemler karşısında performansları değerlendirilmiştir. Önerilen yöntemler, MPEG-DASH üzerinden çok bakışlı 3D videonun adaptif akışı için önerilen sistem için gereken içeriğin optimum kodlanma konfigürasyonunun belirlenmesi için uygulanmıştır. Önerilen öznel yöntemlerin, mevcut yöntemlere göre daha az katılımcı ile, katılımcı başına daha kısa sürede, daha doğru ve daha güvenilir sonuçlar verdiği görülmüştür. Önerilen nesnel metrikler, öznel ölçümlerle yüksek korelasyon göstererek 3D video için az sayıda mevcut metriklere yakın veya kısmen iyi performans sunmaktadır. MPEG-DASH üzerinden çok bakışlı + derinlik formatlı videonun akışı için yapılacak kodlamada, bakışlar arasında asimetrik bit hızı paylaşımının, aynı bit hızı limitinde daha iyi algısal kalite sunduğu, önerilen yöntemler kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
New technologies in multi-view 3D video, such as multi-view + depth format, High Efficiency Video Coding based tools, systems for adaptive video streaming like MPEG-DASH, must be optimized in order to provide viewer with best perceptual quality. Since perceptual quality is a subjective conclusion that varies from viewer to viewer, perceptual quality measurement methods available for conventional video are inadequate. In this thesis, new subjective methods and objective metrics are proposed in order to overcome this problem, and performances of proposed methods are compared against available methods. Proposed methods are utilized for determining optimum encoding configuration of content in a proposed system for streaming multi-view 3D video over MPEG-DASH. Proposed subjective methods are found to be capable of producing more accurate and more reliable results with less participants and shorter duration per participant compared to available methods. Proposed objective metrics show close or marginally better performances to few available 3D video metrics by showing high correlation with results of subjective metrics. By using proposed methods, unequal bit rate allocation among views during encoding is found to achieve better perceptual quality under same bit rate limit for streaming multi-view + depth video over MPEG-DASH