Success factors evaluation of waterfall, agile and lean six sigma project management methodologies using fuzzy cognitive map method
Şelale, çevik ve yalın altı sigma proje yönetimi metodolojilerinin başarı faktörlerinin bulanık bilişsel haritalama yöntemi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 592409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Proje yönetimi metodolojisi bir projeyi yönetmek için temel prensipleri ve süreçleri tanımlayan rehber niteliğindedir. Proje yönetimi metodolojisi seçimi, proje kapsamında nasıl çalıştığınızı ve iletişim kurduğunuzu tanımlar. Bu tezde, üç proje yönetimi metodolojisindeki başarı faktörlerinin çok boyutlu bir görünümünün resmedilmesi amaçlanmıştır. Waterfall, Agile ve Lean Six Sigma proje yönetimi metodolojilerinin başarı faktörlerinin ağırlıklarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada ilk olarak, üç proje yönetimi metodolojisinin başarı faktörlerini belirlemek için literatür araştırması yapılmıştır. Başarı faktörleri makalelerden, araştırma yazılarından ve gerçek projeler ile ilgili teknik raporlardan tespit edilmiştir. Tespit edilen başarı faktörleri üç üst düzey proje yöneticisinin de yardımı ile teyit edilmiştir. Araştırmanın sonunda on beş başarı faktörü belirlenmiştir. Her proje yönetimi metodolojisi için kriterler arasındaki nedensel ilişkiler üç farklı uzman tarafından belirlenmiştir. Bulanık bilişsel haritalama tekniği ile her bir proje yönetimi metodolojisinin faktör ağırlıkları belirlenmiştir. Faktör ağırlıklarının değerlendirilmesinden sonra, proje yönetimi metodolojilerinin en önemli kriterleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A project management methodology is essentially a set of guidelines and processes for project management. Methodology selection defines how you work and communicate. The objective of this thesis is to employ fuzzy cognitive map (FCM) technique in order to reveal the success factors of three project management methodologies named as waterfall, agile and lean six sigma. Initially, 15 success factors of project management are listed through literature review and expert opinions. Afterwards, decision makers determine the causal relations between pair of factors for each project management methodology. Finally, according to the weight of each factor of each project management methodology, the most important criteria are decided for waterfall, agile, and six sigma project management tools. These evaluation criteria will be useful and helpful to the top managers for making managerial decisions during the processes of many projects in the increasing technology.