Yazılım şirketi çalışanlarında elektromanyetik alan maruziyeti ve bağlı olabilecek sağlık sorunları
Electromagnetic field exposure and related health problems on the employees of software company
  1. Tez No: 592474
  2. Yazar: HÜSNİYE GÜLİN EDİSÜN ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mühendislik Bilimleri, Public Health, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın temel amacı, elektromanyetik alana maruz kalan bireylerde oluşabilecek sağlık sorunlarını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda dört yazılım şirketi çalışanlarına sağlık sorunları ve çalışma koşullarına yönelik bir anket uygulanmış; ayrıca bir yazılım şirketinde de elektrik ve manyetik alan ölçümü gerçekleştirilmiştir. İzmir ilinde faaliyet gösteren dört yazılım şirketinde çalışan 302 kişiye uygulanan anket sosyodemografik özelliklerin yanı sıra literatür araştırmalarından derlenerek elde edilen ve“Çalışma Koşulları”,“Çalışma Hayatı Dışında Kalan Özellikler”,“Sağlık Durumu”alt boyutlarını içeren 31 sorudan oluşmuştur. Ölçüm için, bu yazılım şirketlerinden biri seçilerek burada çalışan 101 kişinin çalışma ortamında elektrik ve manyetik alan ölçümleri yapılmıştır. Anket bulgularına göre katılımcıların sırasıyla en fazla halsizlik ve yorgunluk, unutkanlık ,baş ağrısı, uykusuzluk, konsantrasyon, bağırsak problemi, mide bulanması, baş dönmesi, alerji, çarpıntı, tansiyon ve vücutta morarma sorunları yaşadıkları belirlenmiştir. Çalışma koşulları; işletmeler arasında“Bilgisayarla İlgili Risklere İlişkin Eğitim Alma Durumu”dışında anlamlı farklılık göstermiştir. Ancak baş dönmesi, tansiyon ve alerjik sorunlar dışındaki sağlık sorunlarının görülme sıklığının işletmeler arasında anlamlı olarak farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Son olarak işyerinde günlük dokuz ile on saat arası bilgisayar kullanım sürelerinde; sağlık sorunlarından baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk, tansiyon, mide bulantısı, bağırsak problemleri, çarpıntı ilgili şikayetler açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ölçüm bulgularına göre, yazılım şirketindeki her bir çalışma masasında yapılan ölçümlerin Türkiye'de belirlenmiş sınır değerlerinin altında kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the health problems that may occur in individuals exposed to electromagnetic field. For this aim, a questionnaire was applied to four software company employees regarding health problems and working conditions; electric and magnetic field measurements were also carried out in a software company. The questionnaire applied to 302 people working in four software companies operating in the province of Izmir, consisted of 31 questions including Sociodemographic, Working Conditions, Out of Working Life, Health Status sub-dimensions which were obtained from literature surveys. For the measurement of electromagnetic fields, one of these software companies which is 101 people working here has been selected. According to the survey findings, the participants experienced the most malaise and fatigue, forgetfulness, headache, insomnia, concentration, intestinal problem, stomach nausea, dizziness, allergy, palpitation, blood pressure and bruising in the body, respectively. Working conditions; showed a significant difference between participants except for Training on Computer-Related Risks State. However, however, the prevalence of health problems other than dizziness, tension and allergic problems did not differ significantly between companies. Finally, in the workplace between nine and ten hours per day of computer use; Significant differences were found in terms of health problems related to dizziness, headache, weakness and fatigue, blood pressure, nausea, intestinal problems, palpitations. According to the findings of electric and magnetic field measurements, the measurements made at each desk in the measurement software companies have been found to remain below the specified limit values in Turkey.