LDPC codes from partially balanced incomplete block designs
Kısmen dengeli tamamlanmamış blok tasarımlarından elde edilmiş DYPK kodları
  1. Tez No: 592473
  2. Yazar: ELİF ÜSKÜPLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞULE YAZICI YURET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez, fark kümelerinden elde edilen düşük yoğunluklu parite kontrol (DYPK) kodları uzerine bir araştırma niteliğindedir. Gallager'in DYPK kodlarını ilk kez inşa etmesinden bu yana, bu kodlar, hata düzeltme algoritmalarında kolaylık sağladığı için oldukça dikkat çekmiştir. Araştırmacılar, bu nedenle DYPK kodların çeşitli tasarım metotlarını geliştirmiştir. Başlangıçta, bu tip kodlar rassal süreçler sonucu elde ediliyordu, fakat daha sonraları kombinatoryel metotlar kullanılarak da üretilmeye başlandı. Bu çalışmamızda, bu metotlardan biri ele alınmıştır. Kodu inşa etmek ve analiz etmek için gerekli bilgiler verildikten sonra, hata düzeltme performansları hakkında elde edilen sonuçlar sunulmuştur. Ayrıca daha iyi bir kod elde etmek için bahsi geçen inşada bir iyileştirme metodu da önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a survey on a combinatorial construction of low-density parity-check (LDPC) codes using difference covering arrays. Since Gallager built LDPC codes for the the first time, these codes have attracted a lot of attention since they provide ease in error correction algorithms. Therefore, researchers have developed various methods of designing LDPC codes. Initially, such codes were obtained through random processes. Then, LDPC codes were started to be constructed more structurally by combinatorial methods. In this study, one of these methods was discussed. After providing the necessary information to build and analyze the code, the results obtained on error correction performances were presented. An improvement in the construction technique has been suggested.