Ahmet Hamdi Tanpınar'ın roman ve hikayelerinde ayna motifi
Mirror motif in Ahmet Hamdi Tanpinar's novels and stories
- Tez No: 592522
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezimizin konusu, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının en önemli yazarlarından, bireyin iç dünyasını esas alan, modernizmin öncüsü Ahmet Hamdi Tanpınar'ın roman ve hikâyelerinde ayna motifinin eserlerindeki yansımasıdır. Dünya kültür tarihinde mitolojiden, felsefeye, psikolojiye, tasavvufa kadar ve daha da sayılabilecek birçok alanda aynanın simge, sembol, nesne olarak yer aldığını görülür. Bu insanın doğuşundan itibaren içinde yer etmiş olan görme ve görünme ihtiyacının bir neticesidir. Ahmet Hamdi Tanpınar, Türk edebiyatının kendisi ve eserleri üzerinde en çok araştırılan, yazılan şair/yazarlardan biridir. Bu tezde, diğer çalışmalardan farklı olarak aynanın tarihe, edebiyata, yazara ve yazarın eserlerine olan etkisi ve yansıması üzerinde durulacak olması tezin özgün tarafıdır. Böyle bir çalışmanın yapılması, yazarın estetik ruhunu ortaya çıkarırken aynanın roman ve hikâyelerdeki yansıması ve eserlere etkisi eleştirel bakış açısıyla incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the reflection of the mirror motif in the novels and stories of Ahmet Hamdi Tanpınar, the pioneer of modernism, which is one of the most importan twriters of the Republican Period Turkish Literature, based on the inner world of the individual. In thehistory of World culture, the mythology, philosophy, psychology, mysticism, and more can be counted in many areas of the mirror is seen as symbols, objects. This is the result of the need to see and appear in human beings since birth. Ahmet Hamdi Tanpınar is one of the most researched and written poets / writers on Turkish literature and his works. In this thesis, unlike other studies, the effect and reflection of mirror on history, literature, author and author's Works will be emphasized is the original side of the thesis. This study will reveal the aesthetic spirit of the author, the reflection of the mirror in novels and stories and the effects of the Works will be examined from a critical point of view.