Deneysel mesane hasarında defibrotid etkisinin morfolojik olarak incelenmesi ve interstisiyel sistit ile ilişkisi
- Tez No: 59269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANGÜL ŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Wistar Albino dişi sıçanlara intravezikal olarak protamin sülfat verilerek oluşturulan mesane hasan üzerine bir deoksiribonükleik asid türevi olan ve sitoprotektif, immün süpresif ve vazorelaksan işlevleri bildirilen defibrotidin etkileri morfolojik olarak incelendi. Kontrol ve deney hayvanları kateterize edilerek intravezikal olarak fosfat tampon solüsyonu (kontrol grubu) veya fosfat tampon solüsyonu içinde protamin sülfat (mesane hasan grubu) ya da protamin sülfat+defibrotid (mesane hasan ve defibrotid grubu) verildi. Mesane duvarında yüzey topografisi ve GAG tabakası, hücreler arası bağlantılar, luminal yüzeyde mikrovillus oluşumu ve mast hücreleri değerlendirildi ve defîbrotidle, protamin sülfat ile oluşturulan mesane hasarında düzelme gözlendi. Bu düzelmede defibrotidin, epitelyal geçirgenliğin artması sonucu doku içine geçebilecek kalsiyumun hücre içine alınışını modüle ederek, enflamatuar cevabı azaltmasının yanısıra prostaglandin sentezini arttırması üzerinden açıklanmaya çalışılan sitoprotektif etkisinin de rolü olabilir. Başka deneysel verilerle de desteklenmesi durumunda defibrotid interstisiyel sistitte potansiyel bir tedavi ajanı olabilir. 28
Özet (Çeviri)
İngilizce özet summary Morphological Examination of Effects ofDeflbrotide on Experimentally Induced Bladder Injury and its Relation to Interstitial Cystitis Effects of defibrotide, a deoxyribonucleic acid derivative drug with reported cytoprotective, immunsupressive and vasorelaxant functions, on protamine sulfate induced bladder injury was evaluated morphologically. Control and experimental Wistar Albino female rats were catheterized and intravesically exposed to phosphate buffer solution (control group) or either to protamine sulfate (bladder injury group) or protamine sulfate+defibrotide (bladder injury+defibrotide group) dissolved in phosphate buffer solution. Intercellular junctions, surface topography and GAG layer, microvillus formation on luminal surface and mast cells were evaluated on the bladder wall and the reversal of injury was observed with defibrotide. This reversal could be explained by modulation of calcium entry into the cells that may occur upon increased permeability and regulation of inflammatory response by defibrotide and due to cytoprotective effect of the drug mat is thought to be mediated by increased prostaglandin production. Provided with further experimental evidence, defibrotide could be a potential useful agent in the treatment of interstitial cystitis. 29