Yûnus sûresinde belâgat ve tefsirlerde ele alınışı
Sûrah Yûnus and its rhetorical side along with examples from other exegesis
- Tez No: 592763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAMİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kur'an'ı araştırma gayreti içerisinde olan kimseler, ilk olarak Kur'an'ın anlaşılmasına katkı sağlayan ve ayetleri farklı yönleri ile ele alan Kur'an ilimleri bilgisine haiz olmalıdır. Hiç şüphe yok ki bu ilimler içerisinde Kur'an'ın dil ve edebi yönü önemli bir yer tutar. Kur'an'ın doğru anlaşılabilmesi için ayetlerde geçen sanatların doğru tespit edilmesi ve bilinmesi gerekmektedir. Bu gaye ile yapılan çalışmalar belâgatın gelişmesini etkilediği gibi, belâgat da Kur'an'ın daha kapsamlı perspektiften incelenmesini kolaylaştırmıştır. Bu tezin yazılmasındaki amaç mükemmel sanatlarla örüntülü Kur'an-ı Kerim'in sûrelerinden olan Yûnus sûresinde bulunan belâgi uygulamaların tespiti ve bu uygulamaları bilmenin ilgili ayetlerin anlaşılmasındaki katkısının açığa çıkarılmasıdır. Bu hedefe ulaşmak için Kur'an ayetlerinin belâgat kaidelerini inceleyen dilbilimcilerin eserleri ile yorumlarında Kur'an'ın belâgat yönünü dikkate alan müfessirlerin tefsirlerden istifade edilmiştir. Araştırmamız neticesinde dilbilimciler den Ahmet Hüseyin el-Ehdelî'nin elli bir, Mahmûd Sâfî'nin on dokuz ve Muhyiddîn Dervîş'in on dokuz ayetin sanatsal yönleri hakkında görüşlerini ifade ettikleri görülmüştür. Ayrıca tefsirlerden el-Keşşâf tefsirinde sekiz, Mefâtîhu'l-Gayb'da on dört, Safvetu't-Tefâsîr'de otuz üç, Büyük Kur'an Tefsirin'de beş, et-Tefsîru'l-Munîr'de otuz dört, Meâricü't-Tefekkur ve Dekâiku't Tedebbur'de kırk iki ayette sanatsal uygulamalar hakkında bilgi verildiği müşahede edilmiştir. Bilim Kodu : 60402 Anahtar Kelimeler : Kur'an, Belâgat, Ayet, Tefsir Sayfa Adedi : XII + 121 Danışman : Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sami YILDIZ
Özet (Çeviri)
Those who seek to explore the Qur'an should first have knowledge of the Qur'anic sciences that contribute to the understanding of the Qur'an and address verses in different aspects. There is no doubt that the linguistic and literary aspects of the Qur'an have an important place in these sciences. In order for the Qur'an to be understood correctly, the literary arts in the verses must be correctly identified and known. Studies with this aim not only affected the development of rhetoric, but also facilitated the examination of the Qur'an from a more comprehensive perspective. The purpose of writing this thesis is to help the one who reads the surah of Yûnus, which is one of the sûrahs of the Holy Qur'an with perfect arts, to see the rhetorical practices contained in it. In this thesis, the works of linguists who mention the rhetoric bases of the Qur'anic verses and the exegeses expressing the direction of rhetoric are used as sources. Besides, views of linguists such as Ahmet Husayn Al-Ahdelî on the artistic aspects of 51 verses, Mahmud Safi on 19 verses and Muhyiddin Dervis on 19 verses are presented. In addition, detailed investigations were made on the exegesis, and as a result of this examination, it is found that eight verses in the exegesis of Al-Kashaf, fourteen verses in Mafatihu'l-Gayb, thirty-three verses in Safwetu'-Tafasir, five in Büyük Kur'an Tefsiri, thirty-four verses in al-Tafsir al-Munîr and forty-two verses in Ma'âricu't-Tafakkur and Dakâku't Tadabbur inform us about some literary principles. Science Code : 60402 Key Words : Qur'an, Rhetoric, Verse, Exegesis Page Numbers : XII + 121 Supervisor : Assoc. Dr. Üyesi Mehmet Sami YILDIZ