1877-1880 yılları arasında Osmanlı Devleti'nde görev yapan İngiliz büyükelçi Sir Henry Austen Layard'ın Osmanlı Rus savaşı'na bakışı
Ottoman-Russian War from the Point of View of Sir Henry Austen Layard who Served as British Ambassador in the Ottoman Empire between the years 1877 and 1880
- Tez No: 592857
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÖZDEĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
“1877-1880 Yılları Arasında Osmanlı Devleti'nde Görev Yapan İngiliz Büyükelçi Sir Henry Austen Layard'ın Osmanlı Rus Savaşı'na Bakışı”adlı çalışmamızın amacı, Osmanlı Devleti'nde geniş çaplı değişime sebep olan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın yabancı bir diplomat gözünden değerlendirilmesini ortaya koymaktır. Tezin kapsamı Sir Austen Henry Layard'ın İstanbul'a 1877 yılının Nisan ayında İngiliz Büyükelçi olarak atanmasından itibaren yazmış olduğu hatıratında aynı dönemde başlayan savaşın bitimine kadar yapmış olduğu gözlemler, konuyla ilgili görevi gereğince atmış olduğu adımlar ile sınırlıdır. Çalışmada öncelikle Osmanlı-Rus ilişkileri ve 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Sonrasında söz konusu savaşla ilgili gözlemlerde bulunan Sir Henry Austen Layard'ın hayatını çeşitli başlıklarda ele aldık. Çalışmanın ana kısmını oluşturan hatırat kısmında bir İngiliz büyükelçisinin bakış açısından tarihe damga vurmuş bu savaşın başlangıcından sonlanmasına kadar olan süreçte değerlendirilmesini ortaya koymaktayız. Osmanlı diplomasisi ve savaş süreci hakkında önemli bir kaynak olan bu hatıratı direkt yazan kişinin bakış açısını yansıtarak hiçbir müdahale yapılmaksızın İngilizce 'den kendi dilimize aktardık.
Özet (Çeviri)
The aim of our study titled“Ottoman-Russian War from the Point of View of Sir Henry Austen Layard who Served as British Ambassador in the Ottoman Empire between the years 1877 and 1880”is to reveal evaluation of the Ottoman Russian War of 1877-1878 which led to an extensive change in the Ottoman Empire through the lens of a diplomat. Based on his memoirs, the scope of the thesis is limited to the observations and the relevant steps taken by Sir Henry Austen Layard from the period when he was appointed as a British Ambassador to İstanbul in 1877 until the end of the war which also began during the same period. Our thesis begins with general information concerning the Ottoman-Russian relations and the Ottoman-Russian War of 1878-1878. We reveal life of Sir Henry Austen Layard who made observations about the aforementioned war under various headlines. In the part of the memoirs which is the primary part of the study, we reveal evaluation of the war from the beginning to the end from the point of view of a British ambassador. A significant source on the Ottoman diplomacy and the war process, these memoirs are transferred by us from the point of view of the writer without any intervention from English to our own language.