Cumhuriyetin ilk dönemlerinde (1923-1950) Bolu'da yapılan beden eğitimi ve spor faaliyetleri
Physical education and sports activities in Bolu in the Early Years of the Republic (1923-1950)
  1. Tez No: 592874
  2. Yazar: ZAFER ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
“Cumhuriyet'in İlk Dönemlerinde (1923-1950) Bolu'da Yapılan Beden Eğitimi ve Spor Faaliyetleri”başlıklı tez çalışması ile 1923-1950 yılları arasında Bolu'da yapılan beden eğitimi ve spor faaliyetleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Araştırmanın verileri nitel araştırma yöntemlerinde sıklıkla kullanılan doküman analizi tekniği, diğer bir ifadeyle belgesel tarama tekniği ile elde edilmiştir. Dönemin yerel gazetesi olan“Bolu Gazetesi”ile ulusal gazeteler, Bolu Halkevi tarafından çıkarılan“Duygular”ve“Abant”dergileri ile Muallimler Birliğinin Bolu Şubesi öğretmenleri tarafından“Altın Yaprak”ve“Yeşil Yaprak”adıyla çıkarılan eğitim dergileri, çeşitli kitap, makale ve dokümanlar ile Başbakanlık Cumhuriyet Arşivinden elde edilen belge ve resimler taranarak bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Ayrıca konu ile ilgili olarak birçok araştırma, eser ve makale incelenerek değerlendirmeye alınmıştır. Kısaca 1923-1950 yılları arası döneme ait ana kaynaklar olan gazete, dergi, dokuman, kitap ve arşiv belgeleri kullanılmıştır. Çalışmamız sonucunda beden eğitimi ve spor alanında Bolu'daki en aktif okulların başında Bolu Orta Mektep ve Bolu Orman Mektebi, ilçelerde ise Düzce Orta Mektebi olduğu, okullarda hemen hemen tüm spor branşlarının yapılmaya çalışıldığı, bu branşlardan en çok izciliğe önem verildi görülmüştür. Okullarda yürütülen spor faaliyetlerinin önderi Beden Eğitimi Öğretmeni Mehmet Can Bey (Canyolaç) olmuştur. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Bolu'nun spor hayatını okullar kadar Bolu Halkevi de canlandırmıştır. Okullarda yapılan spor etkinliklerinin yanında halkla birlikte öğrenciler de Bolu Halkevi'nin spor şubesine kayıt olup spora devam etmişlerdir. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde açılan Bolu Halkevi spor faaliyetlerinin daha disiplinli ve daha sistemli yapılmasını sağlamıştır. Kayaktan masa tenisine kadar pek çok alanda Halkevi tarafından gençlere eğitim verilmiş, müsabakalar düzenlenmiştir. İlin coğrafi yapısı ve iklim koşullarının elverişli olması nedeniyle Bolu'da ve Halkevi bünyesinde yürütülen spor etkinlikleri arasında en aktif sporlardan biri kayak olarak görülmektedir. Kayak merkezi olarak çoğunlukla Abant ve Gerede'de bulunan Esentepe tercih edilmiştir. Ayrıca spor alanı olarak kullanılan Abant çok çeşitli spor dallarının merkezi görünümünde olmuştur. Bolu'da yapılan spor faaliyetleri özellikle milli bayramlar ile Atatürk'ün Bolu'ya gelişi olana 17 Temmuz gibi il için önemli ve özel günlerde bir spor şöleni olarak kutlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this thesis study titled as“Physical Education and Sports Activities in Bolu in the Early Years of the Republic (1923-1950)”, physical education and sports activities carried out in Bolu were analyzed in detail. The data of the study was obtained by the document analysis method, which is commonly used in qualitative research methods, in other words, documentary scanning method. The local newspaper of the era“Bolu Gazetesi (Bolu Newspaper)”and national newspapers, the“Duygular (Emotions)”and“Abant”magazines issued by Bolu People's House and the educational magazines“Altın Yaprak (Golden Leaf)”and“Yeşil Yaprak (Green Leaf)”which were issued by the Teachers of Bolu branch of The Teachers Union, various books, articles, documents and also documents and pictures obtained from the Prime Ministry Republic Archive were analyzed to obtain information. In addition, many relevant researches, works and articles have been evaluated. Briefly, newspapers, magazines, literature, books and archives as the main sources of the period between the years 1923-1950, were used. As a result of our study, Bolu Middle School and Bolu Forestry School were the most active schools in Bolu in the field of physical education and sports, and Düzce Middle School in the districts. In addition, almost all sports branches were tried to be done in schools and scouting was the most important among these branches. The leader of the sports activities carried out in schools was the physical education teacher Mehmet Can Bey (Canyolaç). Also, in the first years of the Republic, Bolu People's House played the role of Bolu's sports life as much as the schools. In addition to sports activities in schools, the public and the students also enrolled in the sports branch of Bolu People's House and continued to sport. Bolu People's House, which was opened in the first years of the Republic, enabled the sports activities to be more disciplined and systematic. In many areas from skiing to table tennis, People's House provided training and competitions for young people. Skiing was one of the most active sports activities within the People's House and in Bolu, due to its geographical structure and favorable climate conditions. Esentepe, a ski center located in Gerede, and Abant were preferred as ski resorts. In addition, Abant, which is used as a sports field, has been in the center view of a wide range of sports branches. The sporting activities in Bolu were celebrated as a sports feast especially on the national holidays and important and special dates for the province, like 17th of July, which is the visiting date of Atatürk to Bolu