Erzurum-Artvin-Bayburt yörelerinde yapılan ağaçlandırma çalışmalarının bazı toprak özellikleri üzerine etkileri
The effects of the plantation studies on Erzurum–Artvin-Bayburt regions on some soil properties
- Tez No: 592878
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında yapılan ağaçlandırma çalışmalarının bazı toprak özellikleri (Kum, Kil, Toz, OM, SOC, pH, EC)üzerine etkilerini belirlemek için yapılmıştır. Çalışma kapsamında Yusufeli, Bıçakçılar, İspir, Masat, Oltu, Olur, Taht, Veliköy ve Şenkaya mikro havzalarında ağaçlandırma yapılacak alanlardan toplam 37 örnekleme alanı seçilmiştir. Her bir örneklere alanında ağaçlandırma yapılmadan önce ve 4 yıl sonra örnekleme yapılmıştır. Her bir örnekleme alanından 0-15 cm ve 15-30 cm derinlik kademesinden toprak örnekleri alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde, analize hazır hale getirildikten sonra tekstür (%) , pH, organik madde (%), organik karbon( ton/ha) ve EC (mS/cm) analizleri yapılmıştır. Analiz sonucunda ağaçlandırma ile birlikte her iki derinlik kademesinde kil (%10-16, % 12 - 17), toz (% 19 - 22, % 20 - 21), organik madde (% 2,20 – 4,02, % 2,24 -3,01), organik karbon (40 - 59, 40 – 48ton/ha) toprak özelliklerinin değerleri artarken, kum (% 71 - 62, 68 -62), Ph (7,38-7,27, 7,46-7,21), EC ( 186 - 154, 221-140 mS/cm) değerlerinde ise düşüş görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the improvement in soil properties in the wooded areas within the scope of the Coruh Rehabilitation Project. Within the scope of the study, 37 woodland sample areas were selected from Yusufeli, Bıcakcılar, Ispir, Masat, Oltu, Olur, Taht, Veliköy and Senkaya micro-basins. Soil samples were taken from each sample area from 0-15 cm and 15-30 cm depth. After the soil samples were prepared for Analysis, Textural (%), pH, Organic Matter (%), Organic Carbon (ton/ha) and EC (mS/cm) analyses were carried out. As a result of the analysis, the values of clay( %10-16, % 12 - 17), silt( % 19 - 22, % 20 - 21), organic matter(% 2,20 – 4,02, % 2,24 -3,01) and organic carbon(40 - 59, 40 – 48 ton/ha) soil properties in both depth levels were increased and sand(% 71 - 62, 68 - 62), pH(7,38-7,27, 7,46-7,21), EC( 186 - 154, 221-140 mS/cm) values were decreased. These changes were statically significant for sand, clay, organic matter and organic carbon values at 0-15 cm depth and for sand and clay values at 15-30 cm depth. According to the results of the study, there was a significant improvement in soil properties measured in conjunction with plantation activities and soil processing.