Irza geçme kavramına karşı ilgili meslek gruplarının yaklaşımları ve düşünceleri
- Tez No: 59290
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
119 VI. ÖZET Irza geçme olayı diğer suçlar kadar ciddi şekilde rapor edilmez. Çünkü mağdur bu saldırıyı, toplum ve ilgili mesleklerin, ırza geçmeye ilişkin tutum ve davranışlarından korktuğu için adli makamlara bildirmez Bu çalışmada, mağdurun başvuru aşamasında, mahkeme aşamasında, tıbbi muayene ve tedavi aşamasında karşılaştığı meslek gruplarını ele aldık. Bu mesleklerin, mağdura, saldırgana ve ırza geçme suçu ile ilgili cezalandırma sistemine karşı tutum ve inanışlarını ve sosyo demografik özellikleri ile mesleki tecrübelerinin bu duruma etkisini araştırdık. Elde edilen veriler, mesleğin ve cinsiyetin ırza geçme ile ilgili tutum ve inanışlarda büyük bir etkisi olduğunu, yaş, eğitim ve tecrübenin ise çok fazla etkili olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
120 SUMMARY Unlike many other crimes, rape is seriously underreported. Victims of rape may decide not to report the assault because they fear related professions attitudes and beliefs concerning rape. In this study, we focus on the related professions which the victims contact after reporting rape either during the application process or during the trial or madical investigation and treatment. More spesifically, the attitudes and beliefs of such professions towards victims, perpetrators and criminal justice concerning rape, are analyzed and the effects of socio-demographic state in connection with professional background are also studied. Analysis of the resulting data revealed that while age, training and expecience have no significant effect, sex and professional status have a meaningful impact on the attitudes and the beliefs concerning rape.