Savaş suçları kapsamındaki cinsel şiddet fiilleri
Act of sexual violence in the context of war crimes
- Tez No: 630412
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Savaş gerçeği ve savaşlarda işlenen cinsiyet ve toplumsal cinsiyet temelli suçlar, uluslararası hukukta savaşın yasaklandığı günümüz dünyası için dahi güncelliğini ve önemini hâlâ devam ettirmektedir. Cinsel şiddet, yalnızca mağdur bireyler üzerinde bir tahribata yol açmakla kalmaz ayrıca toplumların cinselliğe bakışı ve atfettiği önem nedeniyle, toplumların üzerinde de ağır ve nesilden nesile aktarılan bir etkide yıkıma sebep olur. Bu yıkıcılığı nedeniyle cinsel şiddete, dört çekirdek uluslararası suçun üçünde doğrudan yer verilmiştir. Uluslararası ve uluslararası olmayan silahlı çatışmalarda işlenebilen cinsel şiddet fiilleri Roma Statüsünde aynı isimlerle yer verilmiş olup, bunlar ırza tecavüz, cinsel kölelik, fuhşa zorlama, gebeliğe zorlama, zorla kısırlaştırma ve Cenevre Sözleşmelerini ciddi şekilde ihlal eden diğer cinsel şiddet fiilleri olmak üzere altı başlıkta toplanmıştır. Barış zamanlarında dahi mağdurların bildirmekte, yetkililerin kovuşturmakta, faillerin itiraf etmekte diğer suçlara nazaran çok daha az istekli olduğu cinsel şiddet suçları, savaş zamanlarında daha da içinden çıkılmaz bir hâl almaktadır. Her ne kadar Türkiye, bu çalışmanın yapıldığı tarih itibariyle Roma Statüsüne taraf olmasa da gerek vatandaşlarının, Uluslararası Ceza Mahkemesinin yargılama yetkisine girebileceği durumlar gerekse uluslararası hukukun konuya yaklaşımının iç hukuka sağlayabileceği katkılar göz önünde bulundurularak bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile öncelikle uluslararası suç kavramı ortaya konmaya çalışılmış, devamında uluslararası ceza mahkemeleri ve buna paralel olarak cinsel şiddet fiillerinin kodifikasyonu, son olaraksa uluslararası hukukta cinsel şiddet ve savaş suçları kapsamındaki cinsel şiddet fiilleri, uluslararası ceza hukuku disiplini dahilinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The reality of war and gender and gender-based crimes committed in wars remain current and important, even for today's world where war is prohibited in international law. Sexual violence not only causes destruction on victimized individuals but also causes destruction on the societies, have an impact serious and transferred generation to generation, due to the society's view of sexuality and the importance it attributes. Because of this destructiveness, sexual violence is directly addressed in three of the four core international crimes. The acts of sexual violence that can be committed in international and non-international armed conflicts are included in the Rome Statute with the same names, which are listed under six headings: committing rape, sexual slavery, enforced prostitution, forced pregnancy, enforced sterilization, any other form of sexual violence also constituting a serious violation of article 3 common to the four Geneva Conventions. Even in times of peace, victims are less willing to report, authorities are less willing to prosecute, and perpetrators are less willing to confess relatively other crimes when it comes to sexual violence so that it becomes even more insurmountable in times of war. Although Turkey is not the party of the Rome Statute, as of the date of this study, this study was conducted in mind that citizens can enter the Court jurisdiction cases as well as contributions of the approach to the subject of international law may provide in domestic law. With this study, firstly, the concept of international crime was tried to be introduced, and subsequently, the international criminal courts and the codification of sexual violence acts in parallel with the courts, and finally, sexual violence acts in international law and acts of sexual violence subject to war crimes were examined within the discipline of international criminal law.