Modeling of urea-water solution spray into exhaust gas flow stream in selective catalytic reduction system
Seçici katalitik indirgenme sisteminde egzoz gazı akışına üre-su karışımı püskürtme modellemesi
  1. Tez No: 592909
  2. Yazar: YEŞİM SÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, dizel motorlu araçlarda bulunan ve azot oksit salınımını azaltan seçici katalitik indirgenme sisteminde verimliliği etkileyen faktörler incelenmiştir. Azot oksitlerin indirgenmesinde kullanılan amonyak; üre-su karışımının egzoz gazı borusuna püskürtüldüğünde gerçekleşen reaksiyonlar sonucu elde edilir. Katalizör girişindeki amonyağın homojen bir şekilde dağılması, sistem verimliliği için oldukça önemlidir. Bu tezde, hesaplamalı akışkanlar mekaniği ile modelleme yaklaşımı tercih edilmiştir. Egzoz gazı borusuna üre-su karışımı püskürtülmesi ANSYS Fluent ile modellenmiş ve egzoz gazı borusunun çıkışındaki amonyak dağılımı incelenmiştir. Püskürtme koşullarının amonyak dağılımı üzerindeki etkisini incelemek için, enjektör koni açısı ve püskürtme açısı üç farklı düzeyde incelenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Akış koşullarının etkisini incelemek için ise; egzoz gazı sıcaklığı üç farklı düzeyde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the factors which effects the efficiency of selective catalytic reduction (SCR) system which is located at diesel engine vehicles were investigated Selective catalytic reduction system is used to reduce the nitrogen oxides emissions. Ammonia is used to reduce the nitrogen oxides and it is produced from the reactions occur after the urea-water solution is sprayed into the exhaust gas flow stream. Uniform ammonia distribution at the entrance of the catalytic area is essential for the system efficiency. Computational fluid dynamics (CFD) modeling approach was chosen. Spraying urea-water solution into the exhaust gas flow stream was modeled via ANSYS Fluent and the ammonia distribution at the outlet of the exhaust gas pipe was investigated. In order to investigate the effects of the spray conditions on the ammonia distribution, injector cone angle and injection direction were simulated at three different levels and the results were compared. Also, in order to investigate the effects of the flow conditions on the ammonia distribution, exhaust gas temperature at three different levels and the results were compared.