Polimerik faz değişim malzemelerinin ısıl uygulamalarda kullanımlarının incelenmesi
Investigation of polymeric phase change materials using in thermal applications
  1. Tez No: 592929
  2. Yazar: BARIŞ KURBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZAY AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, soğutma uygulamalarında ısı yalıtımını sağlamak amacıyla yaygın olarak kullanılan sert poliüretan köpüklerin ısıl özelliklerini iyileştirmek amacıyla polimerik faz değişim malzemelerinin üretimi ve deneysel incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar ölçeğinde yapılan üretimlerde, iki farklı ergime sıcaklıklarına sahip mikrokapsüllü faz değişim malzemeleri farklı oranlarda poliüretan köpüklerin içerisine dahil edilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen 8 farklı mikrokapsüllü faz değişim malzemesi ilave edilmiş poliüretan köpüklerin yapısal ve ısıl özelliklerini belirlemek için, numuneler üzerinde Taramalı Elektron Mikroskobu, Diferansiyel Taramalı Kalorimetre ve Termogravimetre cihazları ile analizler gerçekleştirilmiş ve her bir numunenin ısıl iletkenlik katsayısı ölçümleri yapılmıştır. Yapılmış olan analizlerin sonucunda farklı parametrelere göre her bir numune kendi içerisinde incelenmiş, sonraki adımda ise, karşılaştırmalı değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polymeric phase change materials were produced and experimentally investigated in order to improve thermal properties of hard polyurethane foams commonly used to provide thermal insulation in cooling applications. Micro-encapsulated phase change materials with two different melting temperatures are included in polyurethane foams in different ratios. In order to determine the structural and thermal properties of polyurethane foams with 8 different microcapsulated phase change materials produced, the samples were analyzed with Scanning Electron Microscope, Differential Scanning Calorimeter and Thermogravimeter devices and thermal conductivity coefficient measurements of each sample were made. As a result of the analyzes, each sample was examined in-house according to different parameters and in the next step, comparative evaluations were performed.