Sosyal medya okuryazarlığının kültürel farklılık bağlamında incelenmesi: Karşılaştırmalı bir analiz
Social media literacy in the context of cultural diversity: A comparative analysis
  1. Tez No: 592939
  2. Yazar: JEMAL MUSSA ESHETU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Toplumun dördüncü gözü olarak adlandırılan medya, teknolojik gelişimlerle beraber fonksiyonlarını da değiştirmiştir. Medya daha önceden sadece tek yönlü mesajları iletirken, internetin ortaya çıkışı ve hızla gelişimi ile beraber çok yönlü bir etkileşim aracına dönüşmüş durumdadır. Bu durum doğal olarak ülkelerin kültürel yapısı, tarihi geçmişi, siyasi, ekonomik ve toplumsal kalkınması ile de bağlantılıdır. Dolayısı ile medyadaki mesajların algılanması, çözümlenmesi ve bu mesajlara karşı tepkiler geliştirilmesi toplumdan topluma değişiklikler göstermektedir. Bu çalışmada Türkiye ve Etiyopya'daki sosyal medya okuryazarlığı kültürel farklılık bağlamında incelenerek karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Bu yolla Türkiye ve Etiyopya'dan toplam 200 kişi üzerinde bir anket uygulaması gerçekleştirilmiş ve sonuçlar karşılaştırmalı bir biçimde sunulmuştur. Araştırmada nicel analiz yöntemleri kullanılmış, verilere tanımsal analizlerle birlikte, parametrik teknikler de uygulanmıştır. Sonuçta görülmüştür ki, Türkiye ve Etiyopya'daki kullanıcıların sosyal medya okuryazarlık düzeylerinde az bir farklılık bulunmaktadır. İki ülke arasındaki sosyoekonomik ve eğitim durumlarında açıkça gözlenen farkın, sosyal medya okuryazarlık düzeylerinde daha az belirgin olarak gerçekleştiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Media, which is called the fourth eye of the society, has changed its functions along with the technological developments. Previously, the media was only transmitting one-way messages, but now it has evolved into a multi-faceted tool of interaction with the emergence and rapid development of the Internet. This situation is naturally linked to the cultural structure, historical background as well as the political, economic and social development of the countries. Therefore, the perception, analysis and development of reactions against the messages in the media vary from society to society. In this study, a comparative analysis has been done between social media literacy in Turkey and Ethiopia within the context of cultural differences. Thus, a survey of a total of 200 people from Turkey and Ethiopia has been contacted and the results are presented in a comparative manner. Quantitative analysis methods were used in the study and parametric techniques were applied to the data along with descriptive analysis. As a result, it has been observed that there is little difference in social media literacy levels between users in Turkey and Ethiopia. It is possible to say that the clear difference in the socio-economic and educational situation between the two countries is less seen in the levels of social media literacy in both nations.