Poli(laktik asit) kullanılarak neovaskülarizasyona uygun ın situ bakteriyel selüloz üretimi ve karakterizasyonu
In situ bacterial cellulose production suitable for neovascularization using poly(lactic acid) and its characterization
  1. Tez No: 592938
  2. Yazar: NERİMAN SAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. ESİN HAMEŞ TUNA, DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 3 boyutlu (3B) yazıcı ile basılan damar modelinde polilaktik asit (PLA) kalıbı kullanılarak hücre göçüne ve neovaskülarizasyona izin verecek şekilde in situ modifiye edilen BS membranın yapay deri ikamesi olarak kullanım potansiyelinin belirlenmesidir. Bu kapsamda 3B yazıcı ile basılan PLA kalıp, Gluconacetobakter xylinus üretim ortamına yerleştirilerek BS/PLA biyokompoziti oluşturuldu. İnkübasyon sonrası hasat edilen BS/PLA biyokompozitinden, PLA kalıp kloroform kullanılarak uzaklaştırıldı. Yıkama prosedüründen sonra BS membranında oluşan 3B damar modelinde kanal yapılarının boyutları ve BS membranın saflığının belirlenmesi SEM, ATR-FTIR, Micro-CT, ışık mikroskobu ile karakterize edildi. Ardından BS membranın in vitro hayvan hücre kültürü denemeleri için HUVEC hücre hattı kullanılarak floresan ışık mikroskobu ile analizi gerçekleştirildi. Bu çalışmada, 3B yazıcı ile basılan damar modelinde PLA kalıp kullanılarak yeni bir modifikasyon tekniği ile in situ üretilen BS membranın, neovaskülarizasyona imkan sağlayacak özellikte ve deri ikamesi olarak kullanım potansiyelinde olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the potential for use as an artificial skin substitution of the BC membrane modified in situ to allow cell migration and neovascularization using vascular structured polylactic acid (PLA) template which printed with a 3 dimensional (3D) printer. In this context, in situ production of BC/PLA biocomposite was formed by PLA template and bacterial cellulose produced using Gluconacetobakter xylinus strain. After in situ BS production, PLA was removed from the harvested BC/PLA biocomposite using chloroform as a solvent. Characterization tests were carried out with SEM, ATR-FTIR, Micro-CT, light microscopy and in vitro animal cell culture experiments using HUVEC cells to determine the size in the 3D vascular model formed in the BC membrane, and purity of the BC after washing procedure of BC membrane. In this study, it was shown that BC membrane produced in situ by a new modification technique has the potential to allow neovascularization and has the potential to be used as skin substitution using a vascular model PLA template which printed with a 3D printer.