Finansal kiralama sözleşmesinde kiraya verenin ayıplardan sorumluluğu
Defect responsi̇bi̇li̇ti̇es of lessor in financial leasing contracts
  1. Tez No: 592962
  2. Yazar: HACER YALDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mülga FKK'da finansal kiralama sözleşmelerinde kiracının ayıp sebebiyle sahip olduğu haklara ilişkin olarak özel bir düzenleme yer almamaktaydı. Bu sebeple, Mülga Borçlar Kanunu'nun kiralanandaki ayıba ilişkin hükümlerinin finansal kiralama sözleşmesi için de uygulanabileceği kabul edilmekte idi. Ancak, finansal kiralama sözleşmesinin kendine özgü yapısı sebebiyle Mülga BK hükümleri ihtiyacı karşılamıyor, alternatif çözüm yolları aranıyordu. 6361 sayılı FFFK'da, finansal kiralamaya konu eşyanın kim tarafından seçildiği dikkate alınarak ayıba bağlı hakların kime karşı ve ne şekilde kullanılacağı hususu özel olarak düzenlenmiştir. Düzenlemeye göre, kiralayanın ayıptan sorumluluğu, kiralayanın daha önce mülkiyetine geçirmiş olduğu mallar bakımından söz konusudur. Ancak FFFK'da da, kiracının malın ayıplı olması nedeniyle sahip olduğu haklara ilişkin herhangi bir düzenlemeye yer verilmediğinden TBK'nın kira sözleşmesine ilişkin hükümlerini nazara almak gerekmiştir. Finansal kiralamaya konu edilen malın kiracı tarafından seçilmesi veya bizzat kiracıdan sağlanması halinde ise kiracı ayıp sebebiyle finansal kiralama şirketine başvuramayacaktır. Ancak bu halde kiracının mağduriyet yaşamaması için, finansal kiralama şirketinin malın ayıplı olması sebebiyle sahip olduğu hakları kiracıya devretmesi gerekmektedir. Finansal kiralama şirketinin üçüncü kişilere karşı ileri sürebileceği bir hakkının olmaması durumunda ise, kiracı TBK m.112 hükmüne dayanarak finansal kiralama şirketine başvurabilecektir.
Özet (Çeviri)
There was no specific regulation regarding the rights of the lessee related to the delivery of defective good in the abrogated Financial Leasing Law (Law No: 3226). For this reason, it was accepted that the provisions of the abrogated Code of Obligations (Law No: 818) regarding the leasing contact could apply to financial leasing contracts. However, due to the unique nature of the financial leasing contract, the provisions of the abrogated Code of Obligations were not sufficient and alternative solutions were sought. In The Financial Leasing, Factoring and Financing Companies Law (Law No: 6361), rights of tenant related to defective good regulated specifically about how these rules can be used by considering whose decision is determinant for the contract product/goods. According to the regulation, lessor's responsibility, which is related to the delivery of defective good, only accepted for the properties that bought before. There is no specific regulation regarding the rights of the lessee related to the delivery of defective good in the Code; therefore, taking the provisions of the Code of Obligations into account became compulsory in order to specifying the rules. If the good subjected to financial leasing is selected or provided by these lessee, it is not allowed to claim rights related to defected good against financial leasing company. On the other hand, with the aim to protect interests of the lessee in that case, financial leasing company has to transfer its rights related to defective good to the lessee. If the financial leasing company does not have any assertable rights against third party, the lessee can claim its rights arising from article 112 of the Turkish Code of Obligations (Law No: 6098).