Bir üniversite hastanesine başvuran zehirlenme olgularına uygulanan ekstrakorporeal tedavi yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of extracorporeal treatment methods in poisoned patients admitted to an university hospital
  1. Tez No: 592961
  2. Yazar: PELİN KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL HOCAOĞLU AKSAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ Çalışmamızın amacı, 01 Ocak 2011-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) İlaç ve Zehir Danışma Merkezi'ne (ZDM) danışılan ve ekstrakorporeal tedavi yöntemleri uygulanan zehirlenme olgularının değerlendirilmesidir. YÖNTEM Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki araştırmamızda, ekstrakorporeal tedavi yöntemi uygulanan olguların hastaneye başvuru özellikleri, demografik verileri, zehirlenme özellikleri, klinik belirti ve bulguları, uygulanan ekstrakorporeal tedavi ve ekstrakorporeal tedavi dışı yöntemler, izlem ve sonuç verileri değerlendirildi. Olguların klinik belirti ve bulguları Poisoning Severity Score'a göre derecelendirildi. DEÜTF ZDM, Nefroloji Bilim Dalı kayıt formları ve hastane otomasyon sisteminden elde edilen veriler, SPSS-24 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) programına kaydedildi. İstatistiksel analizde Student'ın t-testi, Mann-Whitney U, ki-kare testi, Fisher's exact test ve lojistik regresyon analiz yöntemleri kullanıldı. BULGULAR Çalışmamıza, zehirlenme nedeniyle ekstrakorporeal tedavi yöntemi uygulanan 75 kişi dahil edildi. Genel yaş ortalaması 51.5±19.7 yıl olup, erkek olgular çoğunluktaydı (45, %60.0). Tüm olguların %58.7'si akut, %25.3'ü kronik, %16.0'ı kronik zeminde akut zehirlenme olarak değerlendirildi. Zehirlenmelerin %58.7'si istem dışı iken, %41.3'ü istemli idi. En sık zehirlenme etkenleri sırasıyla metanol (%37.3), lityum (%18.7), karbamazepin (%10.7) ve digoksindi (%6.7). Başvuru sırasında ortalama Glaskow Koma Skoru (GKS) 11.4±4.5 olup, olguların %2.7'sinde (2) hiçbir klinik belirti ve bulgunun olmadığı, %24.0'nda (18) hafif, %26.7'sinde (20) orta, %46.7'sinde (35) ise ağır klinik belirti ve bulguların görüldüğü saptandı. Tüm hastalara uygulanan ekstrakorporeal tedavi yöntemi“hemodiyaliz”olup, olguların yaklaşık üçte birine (%29.3) özgül antidot tedavisi uygulandığı saptandı. Hemodiyaliz uygulama nedeni, olguların %74.7'sinde“maruz kalınan maddenin eliminasyonunun artırılması”iken, %25.3'ünde“renal destek amaçlı”idi. Uygulanan hemodiyaliz ortalama seans sayısı 2.5±2.7 ve ortalama akım süresi 478.1±567.7 dakika idi. Hemodiyaliz sırasında en sık görülen komplikasyon hipotansiyondu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE To evaluation poisonings concerning treated with extracorporeal methods that were consulted to Dokuz Eylul University Drug and Poison Information Center (DEUDPIC) between January 01, 2011 and December 31, 2017. METHOD In this cross-sectional, descriptive study, characteristics of hospital admission, demographic data, characteristics of exposures, clinical signs and symptoms, extracorporeal treatment and non-extracorporeal treatment methods, clinical follow-up and outcomes of poisonings were evaluated. The clinical signs and symptoms of the patients were graded according to the Poisoning Severity Score. The data obtained from standard forms of DEUDPIC, Nephrology Department and data of hospital automation system and then recorded to SPSS-24 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) program. Student's t-test, Mann-Whitney U, chi-square test, Fisher's exact test and logistic regression analysis were used for statistical analysis. RESULTS Seventy-five patients who had been treated with extracorporeal treatment for poisoning were included in the study. The mean age of cases was 51.5±19.7 years, and males were dominating (45, 60.0%). Acute exposures were the main type of exposures in 58.7% of the cases, followed by chronic exposure (25.3%) and acute toxicity on chronic use (16.0%). Unintentional exposures were more common (58.7%) than intentional exposures (41.3%). The most frequent agent were methanol (37.3%), lithium (18.7%), carbamazepine (10.7%) and digoxin (6.7%), respectively. The mean of Glaskow Coma Score (GCS) at admission was 11.4±4.5. There were no clinical signs and symptoms in 2.7% (2) of the cases, 24.0% (18) had mild, 26.7% (20) moderate, 46.7% (35) had severe signs and symptoms of toxicity. In all cases, the hemodialysis was performed. Specific antidotes were given in approximately one third (29.3%) of the cases. The reason of hemodialysis was“increased elimination of the toxin”in 74.7% and“renal support”in 25.3% of the cases. The mean number of hemodialysis sessions was 2.5±2.7 and the mean flow time was 478.1±567.7 minutes. The most common complication during hemodialysis was hypotension. While most of the cases (73.3%, 55) were transferred to the intensive care unit, 26.7% of patients were observed in the emergency room.