Mekanik alaşımlanmış ve sıcak preslenmiş Mg, Al ve MgO tozlarının sıcaklığa bağlı aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of temperature-related wear behaviour of Mg, Al and MgO powders mechanically alloyed and hot pressed
  1. Tez No: 592983
  2. Yazar: OKAN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında; mekanik öğütülmüş Mg toz alaşımının mikroyapı ve mekanik özelliklerinin Pin-on disk aşınma test cihazında sıcaklığa bağlı deneysel araştırılması yapılmıştır. Test ekipmanlarının çalışır konuma getirilmesi için test cihazında bulunan dört adet yük sensörü ile bir adet sıcaklık sensörünün kalibrasyonları yapılıp, yük sensörlerinin verdiği elektriksel kuvvet değerlerinin Newton cinsinden kuvvet değerlerine göre grafikleri elde edilmiştir. Bu grafikler lineer davranış göstermiştir. Lineer doğruların denklemleri elde edilerek test cihazına bağlı bilgisayardaki LabView programına girilmiştir. Sıcaklık sensörünün katalogdan alınan elektriksel değer sıcaklık oranı da aynı şekilde girilmiştir.Toz metalürjisi ile üretilen takviyeli Mg parçaları aşınma test cihazında test edilmiş. Aşınma testi, 20N'luk yük altında ve motor devir hızı 30dev/dk'da gerçekleştirmiştir. Aşınma miktarları, aşınma farkı on binde bir hassaslıktaki terazi ile belirlenmiştir. Sonuçta; parçaların aşınma-zaman davranışları belirlenmeye çalışılmış, sürtünme katsayılarının zamanla değişimi gözlenmiştir. Ayrıca Pin-on disk aşınma mekanizmasına sıcaklık fişekleri eklenerek toz metalürjisi ile üretilen parçaların birbirine göre ve 100 °C sıcaklık artışına göre aşınma davranışları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, microstructure and mechanical properties of mechanical milled Mg powder alloy were investigated experimentally depending on temperature in Pin-on disk wear test device. Four load sensors and one temperature sensor were calibrated and one of the temperature sensors were calibrated and the load sensors were calibrated. The electrical force values given by the force values in terms of Newton graphs were obtained. These graphs show linear behavior. Equations of linear lines were obtained and entered into the LabView program on the computer connected to the test device. The electrical value temperature ratio of the temperature sensor from the catalog is also entered. Reinforced Mg parts produced by powder metallurgy have also been tested in the wear tester. The abrasion test was carried out under a load of 20N and the engine speed was 30 rpm. Wear amounts were determined by the scales with a sensitivity of ten thousandths. After all; wear-time behavior of the parts were tried to be determined, friction coefficients were observed to change over time and temperature changes were obtained. In addition, temperature flares were added to Pin-on disc wear mechanism and the wear behavior of the parts produced by powder metallurgy according to each other and temperature increase at 100 °C were compared.