Aydın-Koçarlı-Yeniköy arazi toplulaştırma projesinin toplu damla sulamada proje maliyetine etkisi
The effect of Aydin Kocarli Yeniköy land consolidation project on project cost of the collective drip irrigation
- Tez No: 593061
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, Aydın Koçarlı Yeniköy arazi toplulaştırma projesi toplu damla sulama sisteminde proje maliyetine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, arazi toplulaştırma öncesi ve sonrası için damla sulama sistemi tasarımı yapılmış ve bu projelerin, 2019 fiyatlarına göre proje keşif bedeli, tesis masrafı ve tesis+yatırım masrafı açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca toplulaştırmanın parsel sayıları ve ortalama parsel büyüklüklerine etkisi de incelenmiştir. Arazi toplulaştırma projesi sonucunda, parsel sayısı 411'den 444'e yükselmiş ve ortalama parsel büyüklüğü 9.25 dekar'dan 5.83 dekar'a düşmüştür. Toplulaştırma oranı -%8 olarak gerçekleşmiştir. Toplulaştırma ile birlikte hidrant sayısı % 37, toplam boru uzunluğu ise % 28 oranında azalmıştır. Keşif bedeli toplulaştırma öncesinde 6832034 TL iken toplulaştırma sonrasında 5300925 TL'dir. Proje keşif bedelindeki azalma % 22 olmuştur. Proje tesis masrafı ve tesis masrafı+yatırım masrafı toplulaştırma öncesinde sırasıyla 7856839 TL ve 17795740 TL iken bu değerler toplulaştırma sonrasında 6096064 TL ve 13807584 TL olarak gerçekleşmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile, arazi toplulaştırmasının diğer pek çok tarımsal altyapı yatırımında olduğu gibi damla sulama sisteminin proje ekonomisi üzerinde belirgin bir olumlu etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Aydın Koçarlı Yeniköy land consolidation projection Project cost of the collective drip irrigation system was investigated. For this purpose, drip irrigation system was designed for pre and post land consolidation and these projects were evaluated in terms of Project cost, facility cost and facility + investment cost according to 2019 prices. In addition, the effect of consolidation on the number of parcels and average parcel sizes was also examined. As a result of the land consolidation project, the number of parcels increased from 411 to 444 and the average parcel size decreased from 9.25 decares to 5.83 decares. Land consolidation rate was established as -8%. The number of hydrants decreased by 37% and the total pipelength decreased by 28% by means of the land consolidation project. The cost of irrigation project is 6832034 TL in the non-consolidation area and 5300925 TL consolidated area. There duction in Project cost is 22%. Whilethe Project facility cost and facility cost + investment cost were 7856839 TL and 17795740 TL before consolidation, these values were 6096064 TL and 13807584 TL after consolidation. As a result, it is determined that land consolidation has a significant effect on the Project economy of drip irrigation system as in many other agricultural in frastructure investments.