Hollanda Hastalıgı: Azerbaycan örnegi
Dutch Disease: Azerbaijan case
- Tez No: 593062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FINDIK ÖZLEM ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Hollanda hastalığı, Azerbaycan ekonomisinin ana sektörleri ve Hollanda hastalığının Azerbaycan ekonomisine etkisi incelenmiştir. Petrol sektörünün yoğun sermaye yapısı sayesinde, Hollanda hastalığı üzerinde ana etkiye sahip olan kaynak tahsisinin etkisi gerçekleşmemiştir. Diğer taraftan, harcamaların etkisi Azerbaycan ekonomisinde kamu harcamalarında artış olarak ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda, Azerbaycan ekonomisi büyük ölçüde petrol sektörüne bağlıdır. Ancak kısa vadeli ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılırsa, petrol de hızla kaybolabilir. Doğal olarak, petrol makul bir şekilde kullanılırsa ve devletin uzun vadeli çıkarlarını güvence altına almak için büyük bir avantajdır. Birçok petrol ülkesinin tecrübesi, birçok sosyal sorunu çözmenin yanı sıra, bir ülkenin ciddi bir ekonomik düşüşüne de zemin hazırlayabileceğini göstermektedir. Bu açıdan bakıldığında, petrol kârındaki artış olumlu görünüyorsa, o zaman rasyonel kullanımı en önemli konulardan biridir. Petrol, gaz ve mineral rezervleri, 60 ve gelişmekte olan ülkelerde önde gelen sektörlerdir ve bu ülkelerde dünyada 2/3 yoksul insan yaşamaktadır. Bu ülkelerde yaşayan 1,5 milyar insanda günlük gelir 2 dolardan az. Afrika'daki son 25 yılda en büyük petrol üreticisi, petrol satışından 300 milyar dolar kazanmıştır. Ancak buna rağmen, bu ülkelerdeki nüfusun % 70'inin günlük geliri 1 dolardan bile az olmuştur. Petrol ülkelerindeki temel sorunlardan biri, askeri ihtiyaçlar için petrol karının ana bölümlerinin yönüdür. Petrol üreten başka bir Afrika ülkesinde, petrol satışından elde edilen miktar 1,7 milyar dolar olmuştur. Bu çalışma, Devlet Petrol Fonu fonlarının harcama yönünü ve yatırım şeklindeki yatırım mekanizmalarını yansıtıyordu. Yatırım için çeşitli senaryolar ve bunların olumlu ve olumsuz yanları incelendi. Ek olarak, Azerbaycan ve Kazakistan da dâhil olmak üzere bir dizi petrol ülkesi örneği uygulanmıştır. Bu da“birçok soruna karşı sigorta”anlamına gelmektedir. Genel olarak, çalışma sırasında, araçların verimli araştırmalarıyla ilgili alternatif çözümler bulmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study, the Dutch Disease in the economy of Azerbaijan, the main sector of the economy of Azerbaijan were analyzed Dutch Disease and its effects on. The capital structure of the source distribution for not having largely because of the influence of Dutch Disease yoxun oil sector. The impact of government spending in the economy of Azerbaijan, there was a rise in costs. At the same time, the Azerbaijani economy is too dependent on the oil sector have done that. But short-term needs, if not to be used for oil and. Naturally, if the long-term interests of the state and to ensure reasonable use of oil is a big advantage. Many oil country, but also pave the way for serious economic collapse of one country to solve many social problems, experience shows. From this point of view, it seems destined, it is one of the most important issues of growth in the stomach, looking positively rational use of oil. Oil, gas and mineral reserves in the world and the leading sectors in these countries are poor people live in developing countries, 60 and 2/3. In these countries, the 1,5 billion people living on less than 2 dollars per day. The largest oil producer in Africa in the past 25 years, won the $ 300 billion from oil sales. However, despite this, the daily income of less than 1% of the population in these countries was $ 70inin. One of the problems in oil country, oil is the main part of his wife for military needs. Oil production in the amount of $ 1,7 billion from oil sales, another African country. In this case, the State Oil Fund of funds in the form of investment spending reflected investment mechanisms and direction. For different scenarios and their positive and negative aspects of the investment. In addition, a number of countries used the example of Azerbaijan and Kazakhstan including oil. It is a means of“insurance against many problems”. In general, we tried to find an alternative solution on the work of productive research.