Tarih öncesinde beslenmeye bağlı karar verme mekanizmaları
Food related decision-making processes in prehistory
- Tez No: 593076
- Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN ÖZBAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Beslenme ve Diyetetik, Archeology, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Avcı-toplayıcılar ile besin üretici insanların beslenmeleri ve bunlara bağlı karar verme mekanizmalarının araştırıldığı bu çalışmada söz konusu farklı yaşam biçimlerine sahip insanlar ilgili genel örüntüler ve bireysel tercihler tespit edilmeye çalışılmıştır. Avcı-toplayıcı yaşam biçimine sahip insanlar ile besin üretimi yapan insanların beslenmeleri ve bunun ile ilintili karar verme mekanizmaları farklılık gösterir. İnsanların birlikte yaşadığı diğer organizmalar (özellikle bitki ve insan-dışı hayvanlar) ile olan ilişkileri bu değişim bağlamında değerlendirilmiştir. İnsanı, yaşadığı çevrenin bir parçası olarak ele almaya özen gösterilmiştir. Konuya arkeolojinin içerisinde yer alan farklı disiplinler arkeobotanik, arkeozooloji ve sabit izotop analizleri gibi farklı disiplinler açısından yaklaşıp göreli olarak bütüncül bir çıktı edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca beslenmenin sağlığa olan etkileri ile ilgili sonuçlar derlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision-making processes related to food in prehistory of hunter-gatherers and food producers are the focus of this research. General patterns and individual decisions of people with different lifestyles are investigated. Hunter-gatherers and food producers tended to differentiate in terms of food and related decision-making processes. Emergence of new relationships between humans and other organisms (particularly plants and non-human animals) with domestication are considered. Humans are assessed as a part of the environment in which they lived. A relatively wholistic approach examining food related decision-making processes were adopted. The topic was investigated through an interdisciplinary approach including archaeobotany, archaeozoology and stable isotope analysis. In addition, paleopathological effects of the subsistence are evaluated.