Türk romanında köy enstitüleri olgusu üzerine bir inceleme
A review on the case of village institutes in Turkish novel
- Tez No: 593077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONUR HASDEDEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Köy Enstitüleri, 17 Nisan 1940 Tarih ve 3803 Sayılı Yasa ile kurulur. Enstitülerin kuruluş amacı, Cumhuriyet sonrası karşılaşılan eğitim sorunlarına köklü bir çözüm üretmektir. Bu amaç doğrultusunda, yetenekli köy çocukları beş yıllık bir eğitimin ardından donanımlı birer öğretmen olarak yetiştirilerek, köylerin kalkındırılması projesinde söz sahibi yapılır. Köy Enstitüleri, 1950 Seçimleri sonrasında Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte, 24 Ocak 1954'te ilk öğretmen okullarıyla birleştirilerek kapatılır. Köy Enstitüleri, on dört yıl içerisinde hem eğitim-öğretim hem de edebiyat açısından ülkede belli bir etkiye neden olmuştur. Böylece enstitülerde yetişen aydınlar romantik bir duyuşla kendilerine özgü bir edebiyatın da öncüsü olmuşlardır. Bu anlamda“Köy Enstitülü Yazarlar”tabiri doğmuştur. Bu yazarların romanları Türk edebiyatında dikkat çekecek düzeye gelerek Köy Enstitüleri'nin halka ve köylüye vermek istedikleri değerler bağlamında oluşturulmuştur. Bu çalışmada, Köy Enstitüleri'ni konu alan bazı romanlar materyal unsurları ve Köy Enstitüleri'yle ilgileri yönüyle incelenmiştir. Sonuçta bu romanların Köy Enstitüleri'nden doğdukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Village Institutes were established with the Law No. 3803 dated 17 April 1940. The aim of the institutes was to provide a radical solution to the educational problems faced after the Republic. For this purpose, talented village children were trained as well-equipped teachers after five years of education and had a say in the project of village development. The Village Institutes were closed down on January 24, 1954, when the Democratic Party came to power after the 1950 elections by adjoining them to the Teacher Training Schools. The Village Institutes had a certain impact on the country in terms of both education and literature within fourteen years. Thus, intellectuals who grew up in institutes became the pioneers of their own literature with a romantic sense. In this sense, the term“Village Writers”was born. The novels of these writers were created in the context of the values that the Village Institutes wanted to give to the public and the villagers by coming to the attention level in Turkish literature. In this study, some novels about Village Institutes are examined in terms of their material elements and their relation to Village Institutes. As a result, it was understood that these novels were born from Village Institutes.