Kültürel miras ve kent kimliği açısından 'Isparta tarihi kent meydanı tasarımı'
Aspect of cultural heritage and urban identity 'Isparta historical urban square design'
- Tez No: 593131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHRİBAN ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada amaç, meydanların kentsel açıdan önemine, kent meydanının kent kimliğiyle ilişkisine yer verilerek, mekan-kültürel miras ve kimlik bağlamında Isparta tarihi kent meydanı örneğinde bu kavramlar arasındaki ilişki ortaya koyulacaktır. Bu çalışmada, Isparta'da mevcut kent meydanına alternatif bir“tarihi kent meydanı modeli”öngörülecektir. Isparta Kent Meydanı sadece taşıt ulaşılabilirliği açısından yoğun olarak kullanılmakta ve etrafındaki tarihi dokunun zamanla anlamını yitirmekte olduğu gözlemlenmektedir. Mevcut kent meydanı incelendiğinde, meydan ve çevresinde yoğun ancak birbirinden kopuk bir tarihi doku bulunmaktadır. İplikçi Camii, Bedesten Çarşısı, Kaymakkapı Meydanı, Hükümet Konağı, Öğretmenevi gibi tarihi yapılar birbirinden kopuk bir halde aynı çember içerisinde yer almaktadır. Tez çalışmasıbeş bölümden oluşmaktadır. İlk olarak giriş bölümünde,meydan ve kamusal dış mekan kavramları, meydanların tarihsel gelişimi, tarihi kent meydanı, meydanların özellikleri, kent ve kent kimliği kavramları ile kültürel miras hakkında kuramsal olarak genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde kaynak özetlerine yer verilmiştir. Kaynak taramalarında meydan üzerine yapılan çalışmalara yer verilmişitr. Üçüncü bölümde; çalışmada kullanılan materyal ve izleme yöntemlere yer verilmişitr. Çalışma alanının fiziki yapısı ve genel konumu, nüfusu, iklimi, imar planı ile ilgili çalışmaları, doğal ve kültürel değerleri hakkında bikgiler verilmiştir. Ayrıca çalışma alanının tanıtımı yapılmılştır. Yöntem çalışmalarında alan seçimi, literatür taraması ve veri toplama, gezi gözlem çalışmaları yapılmıştır. Dördüncü bölümde; bulgular bölümü yer almaktadır. Bu bölüm içinde alan analizi, yayalaştırma ve Isparta için tarihi kent meydanı tasarlanarak model gösterimleri yapılmıştır. Son bölüm olan beşinci bölüm ise tartışma ve sonuç bölümüdür. Alan analiz edilirken çalışma alanındaki eksiklikler, sorunlar ve sıkıntılar ortaya konarak, çözüm önerileri geliştirilerek sonuç ve değerlendirmeler yapılmıştır. Bu sonuçlar ve değerlendirmelerden belli çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim of this study will be given to the importance of the squares in terms of urban, the relation of the square with the urban identity, and the relationship between these concepts in the example of the historical city square in the context of spatial-cultural heritage and identity. In this study, an alternative“historical city square model”will be envisaged in Isparta. Isparta City Square is used extensively only for vehicle accessibility and it is observed that the historical texture around it is losing its meaning over time. When the existing city square is examined, there is a dense but disconnected historical texture in and around the square. The historical buildings such as İplikçi Mosque, Bedesten Bazaar, Kaymakkapı Square, Government House, and Teachers' House are separated from each other in the same circle. The thes is consists of five chapters. Firstly, in the in troduction part, general information about square and public outdoor concepts, historical development of squares, historical urban square, characteristics of squares, urban and urban identity and cultural heritage are given. In the second section, resource summaries are given. Source surveys included studies on yeast. In the third section; materials and monitoring method sused in the study. Information is given about the physical structure and general location of the study area, its population, climate, studies on the zoning plan and its natural and cultural values. In addition, the study are a was introduced. Method selection, field selection, literatürere view and data collection, trip observation studies were conducted. In the fourth section; findings section. In this section, are a analysis, pedestrianization and the historical urban square for Isparta wer edesigned and model demonstrations were made. The last section is the discussion and conclusionsection. While analyzing the area, deficiencies, problems andp roblems in the study area were revealed, solution suggestions were developed and results and evaluations were made. Some conclusions have been drawn from the seconclusions and assessments.