Yabancı dil olarak Türkçe ve İngilizce öğretimi ileri seviye ders kitaplarındaki kelime etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of word exercises in advanced level coursebooks in Turkish and English language teaching
  1. Tez No: 593130
  2. Yazar: FUNDA YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KOCASAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ders kitapları, öğretim sürecinde en fazla kullanılan materyallerdir. Ders kitaplarının gerek tasarım gerek içerik açısından geliştirilmesi kullanıldığı eğitim ortamının niteliğine doğrudan etki eder. Bu yüzden ders kitaplarının incelenmesi, incelendiği bağlamda eksik taraflarının ve üstün yönlerinin ortaya konulması ve değerlendirilmesi açısından önemlidir. Bireyin kendisini daha iyi ifade edebilmesi, kelime hazinesinin büyümesi ile mümkün olur. Ana dilinde olduğu gibi yabancı dilde de kelime öğretimi önemli bir çalışma ve inceleme alanıdır. Çalışmanın ana probleminden hareketle toplam 6 sette yer alan ders ve çalışma kitaplarında yer alan kelime etkinlikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Yeni Hitit, Yedi İklim ve İstanbul; yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde ise Empower, Face2Face ve New Headway ileri seviye ders ve çalışma kitapları ele alınmıştır. İleri seviye dil öğretim setlerinin bir kısmında öğretmen kitabı bulunmadığından, öğretmen kitapları kapsam dışı bırakılmıştır. Elde edilen bulgular yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ders ve çalışma kitaplarının çok boyutlu ve dil becerilerinin bütünsel olarak geliştirilmesine yönelik etkinliklere daha fazla yer vermesi gerektiğini göstermektedir. Çalışmanın hem ders kitaplarının karşılaştırılması ve yabancı dil olarak Türkçe öğretimi kitaplarının geliştirilmesi hem de kelime öğretim etkinliklerinin değerlendirilmesi açısından alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Coursebooks are the most commonly used materials in the teaching process. The development of textbooks in terms of both design and content has a direct impact on the quality of the educational environment in which they are used. Therefore, the examination of coursebooks is important in terms of revealing and evaluating the missing sides and superior aspects in the context in which they are examined. It is possible for the individual to express himself better by the growth of vocabulary. As in the mother tongue, foreign language teaching is an important field of study and investigation. The main problem of the study is to explain the word activities in the coursebooks and workbooks in six sets in total. In the teaching of Turkish as a foreign language, Yeni Hitit, Yedi İklim and İstanbul advanced level coursebooks and workbooks, and in the teaching of English as a foreign language, Empower, Face2Face and New Headway advanced coursebooks and workbooks were discussed. Since some of the advanced language teaching sets do not contain teacher books, teacher books are excluded. The findings show that the teaching of Turkish as a foreign language should give more space to the multidimensional and holistic development of language skills. It is thought that the study will contribute to the field both in comparison of coursebooks and in the development of Turkish teaching books as a foreign language and in the evaluation of vocabulary teaching activities.