Lomber disk dejenerasyonu olan hastalarda D vitamini, beden kütle indeksi ve beslenme durumunun incelenmesi
Evaluation of vitamin D, body mass index and nutritional status in patients with lumbar disc degeneration
  1. Tez No: 593144
  2. Yazar: FAZİLE HÜBAN GÖNÜLOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, kronik bel ağrısının önemli bir nedeni olan Lomber Disk Dejenerasyonunun, D vitamini, Beden Kütle İndeksi (B.K.İ) ve bireylerin beslenme durumu ile ilişkisini inceleyerek; risk faktörlerinin tanımlanmasına katkıda bulunmak amacıyla planlanmıştır. Çalışma, Özel Medicana International Samsun Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniğine başvuran Lomber Disk Dejenerasyonu (L.D.D) tanılı 18-65 yaş arası bireyler (n:35) ile sağlıklı bireyler (n:35) üzerinde yürütülmüştür. Araştırmadaki genel veriler ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili bir anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle doldurulmuş ve 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmıştır. Çalışmada bireylerin antropometrik ölçümleri alınıp, vücut analizleri yapılarak serum D vitamini ve serum Ca değerleri ölçülmüştür. D vitamini eksikliği (25(OH)D < 20 ng/ml) vaka grubunun % 62.9'unda, kontrol grubunun %65.7'sinde görülmüştür. İki grubun D vitamini eksikliği prevelansında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Beden kütle indeksi, bel çevresi ve bel /kalça oranı karşılaştırılmış ancak L.D.D ile anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the association of lumbar disc degeneration, which is the main reason of chronic low back pain, with vitamin D, B.M.I and the nutritional status of individuals was evaluated and it was planned to contribute to the identification of risk factors. The study was conducted on healthy individuals (n: 35) and patients with L.D.D (n: 35) who applied to Brain and Nerve Surgery Clinic in Medicana International Samsun Hospital with aged 18-65. A questionnaire about the general data and nutritional habits in the research was filled with face-to-face interview method and 24-hour food consumption records were taken. In this study, anthropometric measurements were taken, body analysis was performed and serum vitamin D (25 (OH) D) and serum Ca values were examined. Vitamin D deficiency (25(OH)D 0.05). Body mass index, waist circumference and waist to hip ratio were compared in both of the groups, but there was no significant relationship between lumbar disc degeneration (p> 0.05).