Açılamayan null scroll'ların striksiyon eğrisinin elastik olmayan akışları üzerine
On inextensible flows of striction curve of nondevelopable null scroll
- Tez No: 593145
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu tez çalışmasında, açılamayan null scroll'ların striksiyon eğrisinin elastik olmayan akışları ele alındı. Bu çalışmanın temel amacı 3- boyutlu Lorentz uzayında açılamayan null scroll'ların striksiyon eğrisinin elastik olmayan akışlarının temel özelliklerini ve karakterizasyonu elde etmektir. Bu tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, null scroll'ların striksiyon eğrisi ile ilgili bir literatür özeti verildi. İkinci bölümde, tez çalışmasında kullanılacak olan temel kavramlara ve notasyonlara yer verildi. Üçüncü bölümde ise, 3- boyutlu Lorentz uzayında açılamayan null scroll'ların striksiyon eğrisinin kosul karakterleri göz önüne alınarak elastik olmayan akışları ve eğrinin karakteristik özellikleri verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, inextensible flows of the stratification curve of null scrolls which cannot be opened are discussed. The main aim of this study is to obtain the basic properties and characterization of the inextensible flows of the stricture curve of null scrolls which cannot be opened in 3-dimensional Lorentz space. This thesis consists of three main sections. In the first chapter, a literature summary of the striction curve of null scrolls are given. In the second chapter, the basic concepts and notations used in the thesis study are included. In the third chapter, inextensible flows and the characteristics properties of the curve are given considering the causal characteristics of the curve of null scrolls which cannot be opened in 3-dimensional Lorentz space.