Kuyrukluyıldızların aktivitesi ve yörünge-aktivite ilişkisi
Activity of comets and orbit-activity relation
  1. Tez No: 593198
  2. Yazar: CEMRE KULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Başta astronomi ve astrofizik olmak üzere biyoloji, arkeoloji ve jeoloji gibi birçok bilim dalının incelemesi altında bulunan kuyrukluyıldızlar; bulunduğumuz yıldız sisteminin küçük boyutlu, buzul gaz ve gezegenlerarası madde yapısı ile dikkat çeken gök cisimleridir. Kuyrukluyıldızların Güneş ve Güneş sistemindeki diğer büyük kütleli cisimlerden kaynaklı olarak yörüngelerinde, Güneş enerjisinden kaynaklı olarak da aktivitelerinde değişikler meydana gelmektedir. Bu tez çalışmasında, kuyrukluyıldız aktivitesi, yörünge hareketleri ve dinamik sınıflandırmalara ilişkin literatür bilgisi derlenmiştir. 509 kuyrukluyıldıza ilişkin yörünge parametreleri ve gaz-toz üretimi gibi bilgiler toplanarak NASA JPL sisteminde bulunan sınıflandırmaları ile eşleştirilmiştir. Bu eşleştirilen veriler birbirleri ile grafik yöntemler kullanılarak karşılaştırılmış, olası ilişkiler incelenmiştir. Sonuçlar daha önceki benzer çalışmalar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comets are spectacular celestial objects that are of interest to many disciplines such as astronomy and astrophysics, biology, archeology and geology. They are one of the small bodies of our solar system, which are made of frozen gasses and interplanetary dust particles. Orbits of comets are influenced by Sun and other massive bodies in the solar system, and their activities change due solar energy.. In this thesis, it is reviewed activity, trajectories and dynamical taxonomy of the comets have been studied. Information such as trajectory parameters and gas-dust production ratios have been gathered for 509 comet observation and matched with the data provided by the NASA JPL system. Then, these data have been examined by using graphical methods and plausible relations have been investigated. The results have been compared with previous studies.