Seçmeli bilim uygulamalı dersine ilişkin öğretmenlerin öz-yeterlik inançlarının incelenmesi
Investigation of teachers' self-efficacy beliefs related to selective science applications
  1. Tez No: 593199
  2. Yazar: AHMET BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul bilim uygulamaları dersine ilişkin öğretmenlerin öz-yeterlik inanç düzeylerini belirlemek ve bu öz-yeterlik inançlarını cinsiyet, öğrenim durumu, mesleki kıdem, mezun oldukları fakülte/yüksekokul türüne göre incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2017-2018 eğitim-öğretimin yılında, Ordu ili merkez ve ilçe ortaokullarında görev yapan 221 fen bilimleri öğretmenlerinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Bilim Uygulamaları Dersi Öğretmen Öz-Yeterlik İnanç Ölçeği (BUDÖÖİÖ)”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, fen bilimleri öğretmenlerinin bilim uygulamaları dersine ilişkin öğretim öz-yeterlik inançlarının“çok yüksek”düzeyde olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde, ölçeğin“öğrenci ürünleri”ve“öğretim sürecinde zorlanma”alt boyutlarına ilişkin öz-yeterlik inançlarının“çok yüksek”;“bireysel öğretim”öz-yeterlik inançlarının ise“yüksek”düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet, öğrenim durumu, mesleki kıdem, mezun oldukları fakült/yüksekokul türü ile öğretmenlerin öz-yeterlik inançları arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the teachers' self-efficacy beliefs related to middle-school science appliations course and to investigate their self-efficacy beliefs according to gender, education levels, professional seniority and the type of faculty/college they gratuate. In the study, relational survey was used. The study group consists of 211 science teacher working in the central and districts middle-school of Ordu city in the 2017-2018 academic year.“Science Applications Course Teacher Self-Efficacy Belief Scale (SACTSEBS)”and“Personal Information Form”were used as data collection tools. As a result of the study, it was determined that science teachers' self-efficacy concerning science applications course was“very high”level. Similarly, teachers' self-efficacy beliefs concerning“student outcome”and“strain in teaching”sub-dimensions were“very high”level;“individual teaching”sub-dimension were“high”level. It was determined that there aren't significant difference among gender, education, education status, professional seniorty, the type of faculty/college that graduated and teachers' self-efficacy beliefs.