Basınç kontrollü ve volüm kontrollü ventilasyon sırasında düşük doz dopamin ve dobutamin uygulamalarının oksijen sunumuna etkileri
  1. Tez No: 59322
  2. Yazar: UĞUR ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Çalışmamızda volüm ve basınç kontrollü mekanik ventilasyon uygulamalarının hemodinami ve oksijen sunumuna etkilerini değerlendirirken düşük doz dopamin ve dobutamin uygulamalarının avantajlarını karşılaştırmayı amaçladık. Primer akciğer patolojisi olmayan ve sepsis belirtileri göstermeyen 10 hasta çalışma kapsamına alındı. Hsatalarda EKG, sistemik ve pulmoner arter basınçların devamlı monitörzasyonu sağlandı. Ortalama arter basıncı, kan gazı analizleri, hemodinamik ve oksijenasyona ait parametreler radiyal arterin ve internal juguler ven yoluyla pulmoner arterin kateierizasyonuyla elde edildi. Çalışmaya başlamadan önce : l)Mekanik ventilasyon cihazı Pa02 değeri 80 - 140 mmHg, PaC02 değeri 35 - 45 rnmHg arasında olacak şekilde, sinuzoidal akımlı volüm kontrollü ventilasyon uygulamak üzere ayarlandı. 2) idrar çıkışı>lml/kg/sa, Hb>9 gr/dl olacak şekilde sıvı ve kan transfüzyonu yapıldı. 3)Çalışma süresince hastaların sedasyon, analjezi ve kas gevşekliği; Propofol, Fentanyl sitrat, Vecuronium bromid ile sağlandı. Hastaların hemodinamik yönden stabilizasyonu sağlandıktan sonra altı ayrı fazda KAH, OAB, MPAP, PCWP, CI, SVR, PVR, D02I, V02I, Ca02, Cv02, 02ER, PIP, Paw, C, arteriyel kan gazlan analizleri ve mikst venöz oksijen satürasyonu değerleri kaydedildi. Bu fazlar sırasıyla: 1-Sabit akımlı VCV (K-l grubu), 2-PCV (K-2 grubu), 3-Sabit akımlıVCV+Dopamin infuzyonu (DP-1 grubu), 4-PCV+Dopamin infüzyon (DP-2 grubu), 5-Sabiî akımlı VCV+Dobutamin infüzyon (DB-1 grubu), 6-PCV+Dobutamin infüzyon (DB-2 grubu). SVR değerleri, PCV uygulamalarında VCV uygulamalarına göre anlamlı olarak düşük bulundu. CI ve D02I değerleri, Dobutamin grubu ölçümlerde Kontrol ve Dopamin grubu ölçümlere göre anlamlı artış gösterdi. Yine grup içi değerlendirmelerde PCV'de, VCV'ye göre anlamlı artış saptandı. Çalışmamızda düşük doz doputamin uyguladığımız PCV uygulamalarında optimal CI, SVR ve DO2I değerleri elde ettik. Sonuç olarak; mekanik ventilasyon endikasyonu olan yoğun bakım hastalarında dikkatli monitörize edilmiş PCV uygulamalarıyla birlikte düşük, doz dobutamin kullanımının KAH ve OAB gibi parametrelerde değişiklik oluşturmaksızın daha yüksek D02I değerlerinin elde edilmesinde uygun bir tedavi yaklaşımı olabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of volume and pressure controlled ventilation to hemodynamical parameters and oxygen delivery were investigated with comparison of the advantages of low dose dopamin and dobutamine application. 10 patients without any signs of sepsis and primary diffuse pulmonary pathology were selected for the study. Continuos monitarization of ECG, systemic and pulmonary arterial pressure and urine output was done. Systemic arterial pressure and blood gases analysis and hemodynamical and oxygenation parameters were obtained by catheterization of radial and pulmonary artery inserted via the internal jugulary vein, respectively. Before starting the study: 1 -Sinusoidal flow volume controlled mode was used for mechanical ventilation and the ventilator was adjusted to hold Pao2 and PaC02 values between 80-140 mmHg and 30-45 mmHg, respectively. 2-Fluid replacement and blood transfusion was made according to urine output>l ml/kg/hr and Hb>9 gr/dl. 3 -Sedation, analgesia and muscle relaxation of the patients during the study interval were supplied by Propofol, Fentanyl citrate and Vecuronium bromide infusion. After patients were hemodynamically stabilized; values of HR, MAP, MPAP, PCWP, CO, CI, PVR, arterial blood gases analysis and venous 02 saturation were obtained from each of the patients in six different phases in the order of: 1- Constant flow VCV, 2- 63PCV, 3- Constant flow VCV+Dopamin infusion, 4- PCV+Dopamin infiision, 5- Constant flow VCV+Dobutamine infusion, 6- PCV+Dobutamine infusion. After measurement of hemodynamical and oxygenation parameters, SVR values were found significantly lower in PCV than VCV applied groups. CI and D02 values were increased significantly in the Dobutamine infused groups when compared with control and Dopamin used groups. When comparison of these two values were made according to ventilator mode application (VCV vs. PCV) they were found increased in PCV in significant degree. Optimal CI, SVR and D02I values were obtained in the PCV+Dobutamine infused group. In conclusion, we thought that application of PCV with low dose Dobutamine infusion was the choice of therapy in the mechanically ventilated intensive care patients to get more increased D02I values without changing the values of parameters such as HR and MAP. 64