Stokes akış problemleri için biortagonallik şartları
Biortahogonality conditions for stokes flow
- Tez No: 593263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS BİLGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında endüstrinin bir çok alanında kullanılan bazı kavite akışları ele alındı. İki boyutlu dikdörtgensel, sektörel ve eğrisel bölgelerde iki boyutlu Stokes Akış problemlerinin analitik çözümü incelendi. Tez beş bölümden oluşmakta olup birinci bölümde tez çalışmasında kullanılacak temel kavramlar, denklemler ve tanımlar verildi. İkinci bölümde, bir ya da iki duvarının hareketli ve karşılıklı yan duvarların birer serbest yüzey olduğu dikdörtgensel bölgedeki akış probleminin çözümü analiz edildi. Tezin üçüncü bölümünde sektörel bölgedeki akış probleminin çözümü verildi. Dördüncü bölümde ise çeşitli geometrilere sahip kaviteler için biortagonallik koşulları verildi. Beşinci ve son bölümde elde edilen bulgular ve öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, some of cavity flow problems which are used in many areas of the industry are discussed. Two-dimensional Stokes flow in rectangular, sectorial and curved shaped cavity are considered. The thesis consists of five sections. In the first section, general concepts, equations and definitions which will be used in thesis, are introduced. In the second section, flow structures are analyzed in a rectangular cavity formed by a pair free surface and one or two moving lids. In the third section, analytical solution mechanism of Stokes flow problem in a sectorial region is given. In the fourth section, the biorthogonality conditions of cavity which have differently geometries are given. In the fifth and last section, the conclusions and recommendations were given.