Yavaş şehir sürdürülebilir kentsel gelişme stratejilerinin belirlenmesi; Buldan örneği
Determination of citta-slow city sustainable urban growth strategies; Buldan exemplified
  1. Tez No: 593262
  2. Yazar: HÜSEYİN SARIKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖKCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hız ve sınırsız tüketime odaklı kentsel yaşam, küreselleşmenin bir sonucu olarak öne çıkmaktadır. Küreselleşme sürecinde özgünlük, çeşitlilik, farklılık ve aidiyet göz ardı edilerek homojenlik, monotonluk ve tektiplik temel alınmaktadır. Söz konusu süreç, doğa ve insan üzerinde baskılara ve olumsuz etkilere yol açmıştır. Kentler tarihi, doğal, coğrafi, kültürel, toplumsal boyutları olan birer yaşam alanı olarak değil, monotonlaşmış, tektipleşmiş ve küresel ekonomik sistemin aracı olarak görülmektedir. Hızlı kentleşme ile ekolojik denge bozularak çevresel sorunlar ortaya çıkmakta, insanlar kültürlerinden uzaklaşarak sağlıksız çevrelerde yaşamak zorunda kalmaktadır. Tüm bu olumsuz koşullar, özellikle 1990'lı yıllardan itibaren daha yaşanabilir ve sürdürülebilir kent yaklaşımları arayışlarını gündeme getirmiştir. Yavaş Kent hareketi de bunlardan biridir. Tez, yavaş şehir felsefesine uygun olduğu düşünülen Buldan kentinin potansiyellerini araştırmayı, zayıf ve güçlü yönlerini ortaya koymayı, Yavaş Kent Birliği'ne üye olabilmesine ve yavaş kent kimliğini geliştirmesine yönelik sürdürülebilir kentsel gelişme stratejileri belirlemeyi konu edinmiştir. Bu kapsamda, çevre, altyapı, kentsel doku ve yaşam kalitesi, yerel üretim, turizm vb. konularda analizler yapılmış; halkın misafirpervelik ve farkındalığını ölçmeye yönelik halkla, esnafla, yerel STK temsilcileri ve yerel yönetim yetkilileriyle derin görüşmeler yapılmıştır. Yapılan analizler ve araştırmalar sonucunda, Yavaş Kent yaklaşımını esas alan Buldan Kentsel Gelişme Stratejileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban life, which focuses on speed and unlimited consumption is stands out result of globalization. In the process of globalization originality, diversity, and belonging are ignored and homogeneity, monotony and uniformity are based on. This process leads to pressures and negative effects on nature and human beings. Cities are not seen as living spaces with historical, natural, cultural, social dimensions, but seen as a means of monotonized, uniformized global economic system. With the rapid urbanization, ecological balance is disrupted, environmental problems emerge and people are forced to live in unhealthy environments by moving away from their cultures. All these negative conditions have brought the search for more livable and sustainable urban approaches especially since the 1990s. This thesis focuses on researching the potentials of Buldan, which is thought to be in accordance with the slow city philosophy, and revealing its weak and strong aspects and identifying sustainable urban development strategies for Buldan to develop a slow urban identity in order to become a member of the Slow City Union. In this context, Buldan's environment, infrastructure, urban texture and quality of life, local production, tourism etc. were analyzed and interviews were conducted with the public, artisans, local CSO representatives and local goverment authorities to measure the hospitality and awareness of the public. As a result of the analyzes and researches, Buldan Urban Development Strategies based on the Slow City approach were developed.