Hamsi (Engraulis encrasicolus) ve sardalya balıklarının (Sardina pilchardus) iç organlarından tripsin eldesi ve bazı fonksiyonel özelliklerinin tespiti
Extraction of trypsin and determination of certain functional characteristics by using the internal organs of anchovy (Engraulis encrasicolus) and sardi̇ne (Sardina pilchardus)
- Tez No: 593320
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ÇAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Su Ürünleri, Biochemistry, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşleme Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada hamsi (Engraulis encrasicolus) ve sardalya (Sardina pilchardus) iç organlarının besinsel kompozisyon analizleri ve iç organlardan elde edilen toz tripsinin protein konsantrasyonu, tripsin aktivitesi tespiti, protein çözünürlüğü ve renk değerleri parametreleri incelenmiştir. İç organlar aseton ile homojenize edilip, amonyum sülfat çöktürmesi ve diyaliz işlemleri sonucunda tripsin enzimi geri kazanıldı. Hamsi iç organlarından elde edilen tripsinin enzim aktiviesi 0,064 U/ml, spesifik aktivitesi 0,17 U/mg, sardalya tripsinin enzim aktivitesi 0,051 U/ml, spesifik aktivitesi 0,19 U/mg olarak bulgulandı. İç organların besinsel kompozisyonu; hamsi iç organlarının nem oranı % 78,92 ± 0,11, kül oranı oranı % 2,26 ±, 0,55, protein oranı % 10,82 ±, 2,05, yağ oranı % 6,49 ± 0,55 olarak bulgulanmıştır. Sardalya iç organlarının nem oranı % 81,07 ± 1,03, kül oranı oranı % 0,71 ±, 0,04, protein oranı % 5,08 ±, 2,08, yağ oranı % 2,01 ± 0,17 olarak bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the analysis of nutritional composition of the internal organs of anchovy (Engraulis encrasicolus) and sardine (Sardina pilchardus) the protein concentration of pulverised trypsin enzyme that is obtained from their internal organs, determination of trypsin activity, resolution of protein and color value parameters are the subjects reviewed. The internal organs are homogenized by using acetone, afterwards by using ammonium sulphate precipitation and dialysis methods; the trypsin enzymes are recovered. The trypsin enzyme activity that is obtained from anchovy internal organs is verified as 0,064 U/ml while the specific activity is measured as 0,17 U/ mg. The trypsin enzyme activity of sardine is verified as 0,051 U/ml while it's specific activity is measured as 0,19 U/mg. For the nutritional composition of the internal organs; moisture ratio is %78,92 ± 0,11, ash ratio is % 2,26 ±, 0,55, protein ratio is % 10,82 ±, 2,05, fat ratio is % 6,49 ± 0,55 of anchovy while for sardine; moisture ratio is % 81,07 ± 1,03, ash ratio is % 0,71 ±, 0,04, protein ratio is % 5,08 ±, 2,08 and fat ratio is % 2,01 ± 0,17.