Çeşitli kimyasal işlemler ile yüzey özelliklerini geliştirerek selülozik ve selülozik/sentetik esaslı tekstil materyallerinin performans değişimlerinin araştırılması
Investigation of performance changes by developing surface properties with various chemical processes of cellulosic and cellulosic/synthetic based textile materials
  1. Tez No: 593321
  2. Yazar: EZGİ OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giyim endüstrisinde moda, giysilerden beklentileri yönlendiren en önemli unsurlardan biriyken, günümüzde kişinin kendini rahat ve konforlu hissetmesi gibi hususlar modanın önüne geçmeye başlamıştır. Giyim sırasında hissedilen iyi duygular, vücut ve çevre arasındaki fizyolojik, psikolojik ve fiziksel uyumun sonucu ortaya çıkan memnuniyet duygusu olarak tanımlanmaktadır. Son yüzyılda yapılan tüketici araştırmaları sonucu, modern tüketicilerin giysi ihtiyaçlarını daha dinamik ve rahat olan yeni yaşam stilleri doğrultusunda karşıladığı ortaya çıkmıştır. Tüketiciler için giyim sırasında kendini“iyi hissetmek”temel ve evrensel bir gereksinimdir ve görünüm kadar hatta bazı durumlarda görünümden daha önemli olmaktadır. Bireyin kendisini iyi hissedebilmesi ve rahat hareket edebilmesi; vücuda uyan, hareket serbestliği sağlayan, çalışma ortamına ve hava koşullarına uygun giysilerle mümkün olmaktadır. Giyim sırasındaki rahatlık ve konfor hissini belirleyen parametrelerden birisi giysilerin nem iletim performansıdır. Yapılan aktiviteler sonrasında, özellikle de ağır aktiviteler sonucunda veya psikolojik duruma bağlı olarak vücut sıcaklığının artması ile birlikte ısıl dengenin kontrolü için terleme meydana gelmektedir. Ter hissedilmeyen şekilde vücutta kaldığı sürece, vücut nispeten konforludur. Ancak oluşan ve başlangıçta su buharı formunda olan terin hemen uzaklaştırılmaması sonucunda, vücut çevresindeki bağıl nem artmakta, dolayısıyla vücut nemli ve yapışkan hissedilmektedir. Bu hisler sonucu konfor kaybolmaktadır. Söz konusu rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla planlanan bu tez çalışması kapsamında, emiciliği ve ter yayılımı normal kumaşlardan daha iyi olan kumaşların geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Böylece kumaşların emiciliğine ve ter yayılımına normal kumaşlardan daha iyi imkân veren bir nem yönetim sistemi uygulanması gerçekleştirilecektir. Bu özellikler selülozik ve selülozik/sentetik ipliklerine uygulanarak bu ipliklerden üretilen kumaşların performansının iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Bu şekilde iyi nem iletimi ve hızlı kuruma performansları ile birlikte konfor ve yumuşaklık gibi özelliklere sahip kumaşların geliştirilmesi sağlanacaktır. Bu özellikler geliştirilirken kumaşların boyanabilme ve yüzey özelliklerinin de bozulmaması beklenmektedir. Proje çıktısı aktivite durumuna göre iyi nem iletimi, hızlı kuruma gibi performanslarından dolayı tercih edilen bazı sentetik liflerin özelliklerine sahip ancak selülozik ve selülozik/sentetik esaslı ürünlerin de sahip olduğu konforu da beraberinde sunan ve klasik işletme koşullarında üretilebilen bir ürün olacaktır. Söz konusu ürünlerin performansları çeşitli objektif testler ile değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays fashion is not the only factor that affects the expectations from clothes, besides fashion the issues such as feeling peaceful and comfortable have begun to gain importance. Good feelings during wearing are defined as feeling pleased as the result of the physiological, psychological and physical harmonies. The results of the consumer researches in the last century show that consumers meet the needs of wearing parallel to their newer, more dynamic and more comfortable life styles. Feeling“well”during wearing is a basic and a universal need. Sometimes it is more important than the appearance. Persons can feel well and act in a comfortable way by means of clothes which are fit, enables activities and suitable to work and atmospheric conditions. One of the parameters that determines the feelings of well and comforts during wearing is the moisture transfer performance. As the results of the activities especially heavy activities or depending upon the psychological states perspiration occurs when the temperature of the body increases together with the necessity of controlling the thermal balance. Body feels comfortable as the person can't feel it. If the sweat is not removed when it is in the form of water vapor in the beginning, the relative moisture around the body increases, so body feels wet and sticky. As the result of these feelings comforts disappears. This Project is planned to disappear the discomfortable issues in the scope of developing fabrics are more adsorbent and have more sweat spreading property. Thus the new fabrics will have a better moisture management property that will enable more adsorbent and have more sweat spreading fabrics than usual. These properties will be applied to cellulosic and cellulosic/synthetic yarns and the performances of the fabrics produced from these yarns will be developed. Soft and comfortable fabrics with good moisture transfer and high drying performance will be able to be developed. It is expected that the surface properties and dyeability of these fabrics leave the same as the result of improving the comfort properties. The output of the Project will be a fabric that will have advantages of both synthetic and cellulosic/synthetic fabrics with good moisture transfer and high drying performance like synthetics and with good comforts properties like cellulosic/synthetic fabrics. The products should be produced by conventional mill conditions. Various performances will be proved by objective tests.