Kasko sigortasında makine öğrenmesi yöntemleri ilehasarlı/hasarsız durum tahmini
Estimation of claim/no-claim automobile insurnace withmachine learning methods
- Tez No: 593371
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHAP KASIRGA YILDIRAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalı¸smanın amacı sigorta ¸sirketine yeni katılacak sigortalıların hasar getirip getirmeme durumunu makine ögrenmesi yöntemleri ile tahmin etmektir. Trafikte ki araç sayısının her ˘ geçen yıl artması olası kaza riskinin artmasını da beraberinde getirmektedir. Artan kaza sayı- ları sigorta ¸sirketlerinin maliyetlerini arttırmakta dolaysıyla bu artı¸s kasko primlerine de yansımaktadır. Ancak sigorta ¸sirketlerindeki fiyat rekabetinden dolayı optimal primin altında yapılan satı¸slar ¸sirketlerin karlılık hedeflerinin gerisinde kalmalarına sebep olmaktadır. Sigorta ¸sirketlerinin karlı olarak büyüyebilmeleri için hasarsız mü¸steri profilinin portföye katıl-ması çok önemlidir. Karlı mü¸sterilerin portföye katılması için bireysel davranı¸sları yakalayacak modellere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle son zamanlarda birçok sektörde kullanılan makine ögrenmesi algoritmalarından faydalanarak en iyi hasarlı/hasarsız sınıf tahmini yapan ˘ model belirlenecek ve sigorta sektöründe yaygın olarak kullanılan lojistik regresyon modeli ile kar¸sıla¸stırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate whether new insured who will join insurance company have claim by using machine learning methods. The increase in the number of vehicles in traffic each year brings with it an increase in the risk of accidents. Increasing number of accidents increases the costs of insurance companies and this increase is also reflected in the insurance premiums. However, due to price competition in insurance companies, sales below the optimal premium cause companies to fall behind their profitability targets. In order for insurance companies to maintain their profitability, it is very important to include the profitable insured profile in the portfolio. In order to include the profitable insured in the portfolio, models that simulate individual behaviors are needed. Therefore, by using machine learning algorithms used in many sectors recently, the model that makes the best estimate of claimed policies in the portfolio is determined and compared with the logistic regression model commonly used in the insurance sector.