Synthesis of new monomers based on chloralose
Kloraloz esaslı yeni monomerlerin sentezi
  1. Tez No: 593395
  2. Yazar: SELİN YILDIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE YEŞİM SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada D-mannoz, D-galaktoz ve D-glukoz başlangıç şekerleri olarak kullanıldı. Bu monosakkaritlerden yola çıkılarak yeni akrilik ve metakrilik polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu üzerine çalışılmıştır. D-galaktoz'un susuz kloralle tepkimesi sonucu 1,2-O-trikloroetiliden-α-D-galaktofuranoz elde edildi. 1,2-O-trikloroetiliden-α-D-galaktofuranoz ile 2,2-dimetoksipropan tepkimeye sokularak 5,6-O-izopropiliden-1,2-O-trikloroetiliden-α-D-galaktofuranoz oluşturuldu. Bir sonraki basamakta 5,6-O-izopropiliden-1,2-O-trikloroetiliden-α-D-galaktofuranoz'un epiklorohidrin ile tepkimesi sonucu 3 numaralı karbona epoksi halkası bağlandı. Epoksi halkasının bazik ortamdaki açılma tepkimesinin özelliğinden faydalanarak akrilik ve metakrilik asitler ile halka açılma tepkimesi gerçekleştirildi. Benzer şekilde D-glukoz ve D-mannoz' dan başlayarak sırasıyla 5,6-O-izopropiliden-1,2-O-trikloroetiliden-α-D-glukofuranoz ve 5,6-O-izopropiliden-1,2-O-trikloroetiliden-α-D-mannofuranoz oluşturuldu. D-galaktoz'un reaksiyon basamakları bu şekerler için de aynen tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
In this research, D-mannose, D-galactose and D-glucose were used as starting sugars. Starting from these monosaccharides, the synthesis and characterization of acrylic and methacrylic polymers were investigated. As a result of anhydrous chloral and D-galactose reaction, 1,2-O-trichloroethylidene-α-D-galactofuranose was obtained. 5,6-O-isopropylidene-1,2-O-trichloroethylidene-α-D-galactofuranose was obtained, 2-O- trichloroethylidene -α-D-galactofuranose and 2,2-dimethoxypropane. In the next stage, 5,6-O-isopropylidene-1,2-O-trichloroethylidene-α-D-galactofuranose and epichlorohydrine were reacted and the result of this reaction epoxy ring was added to number 3 carbon. Epoxy rings may be opened with the base catalyst. The use of this property was performed ring opening reactions with acrylic and methacrylic acid. In this way, sugar-based monomers were obtained and investigated. Likewise D-glucose and D-mannose were used as starting sugar.5,6-O-isopropylidene-1,2-O-trichloroethylidene-α-D-glucofuranose and 5,6-O-isopropylidene-1,2-O-trichloroethylidene-α-D-mannofuranose were obtained. The steps of D-galactose reaction were repeated for other sugars.