Türkiye'de üniversite öğrencilerinin din, dindarlık ve dinler hakkındaki bilgilerinin değerlendirilmesi
In this the evaluation of the knowledge of the students about religion, devoutness and the other religions
  1. Tez No: 593439
  2. Yazar: KEZİBAN DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Religion, Education and Training, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye'de Üniversite Öğrencilerinin Din, Dindarlık ve Dinler Hakkındaki Bilgilerinin Değerlendirilmesi başlıklı bu çalışmada farklı şehirlerden gelen, farklı liselerden mezun olmuş, değişik fakültelerde okuyan, her kesimden aileye mensup üniversite öğrencilerinin ailelerinin sosyal ve ekonomik seviyeleri, yetiştikleri ortam, din, din algısı, inanç ve ibadetlere yaklaşımları, dini yaşantısı, dinlerle ilgili bilgileri incelenmektedir. Daha önce yapılan çalışmalara göre üniversite öğrencilerinin Allah inancı noktasında iyiye doğru gidişin olduğu sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun ibadethaneler, peygamberlerin özellikleri ve peygamberlere gönderilen kitaplar hakkında doğru bilgiye sahip oldukları ancak dünya üzerindeki dinlerle ilgili bilgilerinin olmadığı görülmüştür. Din duygusu, Allah inancı toplumları birleştirici özelliklerdir. Hayat boşluk kabul etmemektedir ve gençlerimize sağlam bir dini eğitim verilmeli bu alan art niyetli kişilerin eline bırakılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
In this The Evaluation of the Knowledge of the Students About Religion, Devoutness and the Other Religions named study, student families' social and economic conditions, the place they grew up, their religion and perspective to religion, their attitudes towards worship, their religious life and knowledge about religions are researched. According to the previous studies, it is concluded that university students are getting in a better situation in the belief of God. A large majority of the students are seen to have the correct knowledge about sanctuaries, the features of Prophets and the Holy Books sent to Prophets however they are seen not to have information about the religions on earth. The feeling of having a religion and belief of God are the keys that unite societies. There should be no free time of not having action so we should give religious education to our teenagers and we shouldn't give opportunities to malevolent people.