Matematik öğretmeni adaylarının sözel olarak ifade edilen kümeleri matematiksel dile çevirebilme becerileri
Mathematics teacher candidates' ability to convert verbally expressed sets into mathematical language
- Tez No: 593473
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Alan dili kavramlar arasındaki ilişkiyi güçlendirir ve kavramların doğru kullanılmasını sağlar. Ayrıca matematik eğitimini ezbercilikten kurtarmak için de gereklidir. Çalışmamızda, matematik öğretmen adaylarının sözel şekilde verilen bir kümeyi matematiksel dile çevirebilme becerilerini incelemek amaçlanmıştır. Bu bağlamda Mersin Üniversitesi İlköğretim Matematik Bölümü 1. 2. 3. ve 4. sınıflarında öğrenimlerine devam eden matematik öğretmen adayları arasından akademik düzeylerine göre 16 kişi seçilmiştir. Konunun detaylı şekilde incelenebilmesi için, veriler matematiğin farklı konularından özenle oluşturulmuş yedi adet soru ile beraber yarı yapılandırılmış mülakat yoluyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler aracılığı ile içerik analizi yapılarak öğrencilerin sözel bir kümeyi matematiksel dile çevirme becerileri incelenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sonucunda, akademik başarı düzeyleri yetersiz olarak adlandırılan matematik öğretmen adaylarının matematiksel dil düzeyleri de yetersiz bulunmuştur. Akademik başarı düzeyi iyi olan matematik öğretmen adaylarının ise matematiksel dil düzeyleri beklenen düzeyde değildir.
Özet (Çeviri)
The field language strengthens the relationship between concepts and ensures the correct use of concepts. It is also necessary to prevent mathematics education from memorization. In our study, it was aimed to determine the mathematics teacher candidates' ability to convert a verbal set into mathematical language. In this context, 16 person were selected from Mersin University Elementary Mathematics Department 1st, 2nd, 3rd and 4th grade mathematics teacher candidates' according to their academic level. In order to examine the subject in details, the elaborated data was collected through a semi-structured interviews with 7 questions which is carefully formed from different subjects of mathematics. Descriptive analysis was conducted by using the data obtained in the study and students' ability of converting a verbal cluster into mathematical language was examined. As a result of the analysis of the data obtained in the study, mathematical language levels are incapable of the mathematics teacher candidates whose academic achievement levels are also low. On the other hand, mathematical language levels of mathematics teacher candidates with good academic achievement level are not at the expected level.