Drama yönteminin öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik tutumlarına etkisi
The effect of drama method on students' attitudes towards visual arts course
- Tez No: 593472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 5. sınıf görsel sanatlar dersinde uygulanan drama yönteminin öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik tutumlarını ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Şanlıurfa ili Akçakale ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan İlköğretim 5. Sınıf öğrencilerinden 22'si kontrol grubu, 21'i deney grubu olmak üzere toplam 43 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırma verileri; uygulanan yöntemin öğrencilerin derse ilişkin tutumlarına etkisini tespit etme amacıyla deney-kontrol grubuna uygulanan“tutum ölçeği”ve öğretim sürecine yönelik öğrenci görüşlerinin saptanmasında deney grubu öğrencilerine uygulanan görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 (Statistical Packagefor Social Sciencefor Personal Computers) programı kullanılmıştır. İlişkili örneklemler için varyansların homojen olmadığı örneklemlerde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi uygulanırken ilişkisiz örneklemler için varyansların homojen olmadığı örneklemlerde Mann-Whitney U Testi uygulanmıştır. Görüş formu verilerinin analizinde ise nitel veri analiz türlerinden biri olan betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinden elde edilen bulgulardan hareketle, öğrencilerin görsel sanatlar dersine ilişkin tutumlarında deney grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerinin öğretim sürecine ilişkin görüşlerinin tespit edilmesi için deney grubuna uygulanan“Görüş Formu”nun betimsel analiz sonuçlarına göre; drama yönteminin görsel sanatlar dersinde uygulanmasının, öğrencilerin görüşlerinde pozitif yönde olumlu etki yarattığı saptanmıştır. Araştırmanın sonunda, ortaya çıkan sonuçlardan hareketle bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effects of drama method applied in 5th grade visual arts course on the attitudes of students towards the course. The study group of this study consisted of 43 students, 22 of whom were in the control group and 21 of whom were in the experimental group. These students are 5th grade primary school students studying at a public school in Akçakale district of Şanlıurfa province. In the research, mixed method was used. The research data were obtained by using the“attitude scale”applied to the experiment and control groups and the interview form applied to the experimental group students in order to determine the effect of the applied method on the attitudes of the students. SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Science for Personal Computers) program was used in the analysis of the data obtained from the study. Wilcoxon Signed-Ranks Test was used for the samples where the variances were not homogeneous for the dependent samples, while Mann-Whitney U Test was used for the samples where the variances were not homogeneous for the independent samples. In the analysis of opinion form data, descriptive analysis, one of the qualitative data analysis types, was used. Based on the findings obtained from the analysis of the research data, it was concluded that there was a statistically significant difference between the experimental group and the control group in terms of the attitudes of students towards the visual arts course. According to the descriptive analysis results of the“Opinion Form”applied to the experimental group in order to determine the views of students about the teaching process, it has been determined that the application of the drama method in the visual arts course has a positive effect on students' opinions. At the end of the study, some suggestions were made based on the results.