Barış Müstecaplıoğlu'nun eserlerinde fantastik unsurlar (Şamanlar Diyarı, Keşifler Zamanı, Özgürlük Uğruna)
Fantastic factors in Barış Müstecaplioğlu's works (The Land of Shamans, Time of Discovery, For The Sake of Freedom )
- Tez No: 593506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAMSAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
“Barış Müstecaplıoğlu'nun Eserlerinde Fantastik Unsurlar(Şamanlar Diyarı,Keşifler Zamanı, Özgürlük Uğruna)”başlıklı çalışma, Giriş bölümünün dışında üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde fantastik edebiyat ile ilgili kuramsal bir çerçeve çizilmiş, fantastik edebiyata dair tanımlar verilerek ana bölümlere hazırlık yapılmıştır. Birinci bölümünde fantastik edebiyata ilişkin kuramsal bir çerçeve çizilmiş; fantastik edebiyat ile bilimkurgu, ütopya, distopya, masal, efsane ve destan arasındaki ilişki ele alınmış; dünya ve Türk edebiyatında fantastiğin gelişimi tarihsel olarak verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Barış Müstecaplıoğlu'nun, içerisinde üçüncü bölümde fantastik açıdan tahlilinin yapıldığı üç roman da dahil olmak üzere yayımlanmış on romanı özetlenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü, yazarın üç romanındaki fantastik unsurların tahlilini içerir. Şamanlar Diyarı, Özgürlük Uğruna ve Keşifler Zamanı isimli üçlemedeki fantastik kişiler, canlılar, mekânlar, nesne ve eşyalar, zaman, tema ele alınıp fantastik edebiyatın kuramsal çerçevesine uygun olarak tahlil edilmiştir.“Sonuç”kısmında da tez çalışmasında yapılan kuramsal çalışmalar, özetler ve tahliller çerçevesinde ulaşılan sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Study that titled as“Fantastic factors in Barış Müstecaplıoğlu'sworks”also consist of three chapters except the introduction part. In the introduction part framework about fantasy literature examined in a theoretical way and description were given to prepare the main chapters of thestudy. In the first chapter theoretical concepts about fantasy literature were analyzed; the relationship between fantasy literature and science fiction, utopia, distopia, tale, myth and saga were examined and the development in the literature of the World and Turkey were given in a chronological order. In the second chapter of the study, examination of Barış Müptecaplıoğlu about fantasy literature in his novels were analyzed and ten novel of him were summarized. In the third chapter of study consist of the analysis of author's fantastic factors that was used in novels. Fantastic characters, creatures, places, objects, time and context in Land Of Shamans, Time of Discovery and For The Sake of Freedom that are series book related to each other were analyzed based on fantastic literature's theoretical concept. Also in the chapter of“result”consist of the theoretical studies, summaries and analysis of the novels and studies.