J. R. R. Tolkien ve Barış Müstecaplıoğlu'nun eserlerindekahramanın yolculuğu bağlamında problem çözme becerileri
Problem solving skills in the context of the hero's journey inthe works of J. R. R. Tolkien and Bariş Müstecaplioğlu
- Tez No: 1004193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, J. R. R. Tolkien ve Barış Müstecaplıoğlu'nun eserlerinde kahramanın yolculuğu bağlamında karakterlerin problem çözme becerilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Kahramanın yolculuğu modeli temel alınarak, iki yazarın eserlerinde yer alan kahramanların karşılaştıkları zorluklara karşı geliştirdikleri stratejiler analiz edilmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi ile yapılmıştır. Örneklem olarak Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi ile Müstecaplıoğlu'nun Perg Efsaneleri serisi seçilmiştir. Metinler, kahramanların karşılaştıkları zorluklara verdikleri tepkiler, stratejileri ve içsel dönüşümleri çerçevesinde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular içerisinde Frodo'nun problem çözme becerisi iletişim, iş birliği, yardım etme, yardım alma, liderlik, uyum sağlama, akıl yürütme, analitik düşünme, içsel farkındalık ve özdenetim etrafında şekillendiği; Leofold'un ise problemlerin çözümünde doğrudan eyleme geçme, akıl, mantık, empati, liderlik, iletişim, fiziksel güç, cesaret, hızlı karar verme, öz motivasyon, iş birliği ve destek alıp verme gibi yöntemleri birlikte kullandığı yer almaktadır. Bundan dolayı Leofold'un çözüm üretme tarzı daha etkili, kalıcı, kapsamlı ve nitelikli olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, fantastik edebiyatta kahraman figürlerinin sadece olayları sürükleyen karakterler değil, aynı zamanda düşünsel ve duygusal derinliği olan bireyler olarak ele alındığını ortaya koymaktadır. Her iki yazarın farklı kültürel ve anlatı yapılarından beslenen üslupları, problem çözme becerilerinin edebi anlatımla nasıl iç içe geçtiğini anlamada önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the problem-solving skills of characters in the works of J. R. R. Tolkien and Barış Müstecaplıoğlu within the context of the hero's journey. Based on the hero's journey model, the strategies developed by the heroes in response to the challenges they face in the works of both authors have been analyzed. The research was conducted using the document analysis method, a qualitative research method. Tolkien's Lord of the Rings and Müstecaplıoğlu's Perg Legends series were selected as samples. The texts were analyzed within the framework of the heroes' reactions to the challenges they face, their strategies, and their internal transformations. The findings indicate that Frodo's problem-solving skills are shaped around communication, cooperation, helping, receiving help, leadership, adaptability, reasoning, analytical thinking, self-awareness, and self-control; while Leofold's approach to problem-solving involves a combination of direct action, reason, logic, empathy, leadership, communication, physical strength, courage, quick decision-making, self-motivation, cooperation, and giving and receiving support. Therefore, Leofold's problem-solving style has been found to be more effective, lasting, comprehensive, and qualitative. This study reveals that in fantasy literature, heroic figures are not merely characters who drive events, but also individuals with intellectual and emotional depth. The styles of both authors, drawing from different cultural and narrative structures, make significant contributions to understanding how problem-solving skills are intertwined with literary expression.