İnfravezikal obstrüksiyonların değerlendirilmesinde uluslararası prostat semptom skorunun rolü
The role of international prostate symptom score in the evaluation of infravesical obstruction
  1. Tez No: 59354
  2. Yazar: İSMAİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURAN ERDURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Benign prostat hiperpiazisi (BPH) yaşlı erkeklerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Günümüzde BPH hakkındaki en büyük sorun prostatizm semptomları ile doktora müracat eden hastaları uygun evalue edememektir. Benign prostat hiperplazili hastanın tanısal değerlendirmesinde her geçen yıl değişen çeşitli algoritmler önerilmektedir. Amaç, en az tetkikle, noninvazif olarak ve maliyet en düşük olacak şekilde tanının konması ve tedaviye geçilmesidir. Çalışmamızda, prostatizm yakınmaları olan hastalarda Uluslararası Prostat Semptom Skorunun (LPS S) uygulanabilirliğini ve güvenilirliğini değerlendirmek, sonuçların prostat ağırlığı, miksiyon sonrası rezidüel idrar miktarı ve maksimum idrar akım hızları ile olan ilişkilerini incelemekti. Uluslararası Prostat Semptom Skor indeksi 50-86 yaşlar arasındaki (Ortalama 64.9) 223 hastaya uygulandı ve sonuçlar prostat boyutları, maksimum idrar akım hızı ve miksiyon sonrası rezidü idrarla istatistiki olarak karşılartırıldı. Çalışmamızın sonuçlarında, I.PSS'nun prostatizm şikayeti ile gelen hastaların evaluasyonunda kullanılan objektif parametrelerle-prostat boyutu, maksimum idrar akım hızı ve postvoiding rezidü idrar- korelasyon göstermediği ortaya çıkmıştır. I.PSS prostatizm şikayeti olan hastaların değerlendirilmesinde kullanılması ve tedavi modelinin seçiminde tercih edilmemesi gereken semptom skorudur. 42
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF INTERNATIONAL PROSTATE SYMPTOM SCORE IN THE EVALUATION OF INTRAVESICAL OBSTRUCTION Benign Prostatic Hyperplasia (BPH) is one of the most common diseases of elderly men. The most important problem of BPH is the evaluation of the patient who attended to the physician with prostatism symptoms. For the diagnostic evaluation of the patient with BPH, it was recommended new algorithms every year. The aim is having a diagnose with making less laboratory tests decreasing the expense and to start appropriate treatment. The aim of our study was to evaluate the applicability and reliability of International Prostate Symptom Score (IPSS) questionnaire in patients with prostatism symptoms, and to examine the relations between the results and prostate weight, postvoiding residual urine and peak urinary flow. 223 patients between ages 50-86 (mean age 64.9) were evaluated with International Prostate Symptom Score. The results are statistically correlated with prostate weight, peak flow and postvoiding residual urine. In the results of our study, no correlation was found between International Prostate Symptom Score and prostate weight, peak urinary flow and postvoiding residual urine. International Prostate Symptom Score questionnaire (I-PSS) can be used for the evaluation of the patients with prostatism symptoms but not offered for selecting the treatment type.