Resolution of isotropic percentage in moment tensor inversion of tensile sources
Açılma kaynakları için moment tensör içerisindeki izotropik kısmın çözünürlüğü
  1. Tez No: 593653
  2. Yazar: GÖKÇE ÖTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI DİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Moment tensör çözümleri, depremlerin kaynak mekanizmasını anlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Moment tensör özgün olarak üç farklı parçaya ayrılabilir; izotropik (ISO), çift kuvvet (DC) ve çizgisel vektör dipolü (CLVD). Açılma kaynaklarının DC olmayan bileşenler ürettiği ve bu depremlerin bir fay üzerinde hem açılma hem de kayma hareketinin birleşimi olarak tanımlanabileceği bilinen bir durumdur. Bu tez çalışmasında, açılma depremleri için moment tensor içerisindeki izotropik kısmın çözünürlügü ele alınmıştır. Bu nedenle, farklı izotropi yüzdelerine sahip depremler üretilmiş ve bu depremleri temsil eden moment tensörlerin gCAP yöntemiyle ters çözümleri yapılmıştır. Bununla birlikte, izotropi bileşeninin moment tensöründeki çözünürlüğünü anlamak için ters çözüm aşamasında izotropi değerleri, 0.1 aralıklarla farklı izotropi değerleriyle manipüle edilmiştir. Tam dalga formunun ters çözümü, farklı izotropik yüzdelere sahip üç farklı moment tensör (2%, 5% ve 14%) için farklı mesafelerde ve derinliklerde hesaplanmıştır. Orjinal moment tensörler ve izotropi değeri değiştirilmiş moment tensörlerin ters çözümleri gösterilmiş ve bu sonuçlar farklı istasyonlarda, farklı derinliklerde ve varyans azaltılması açısından kendi aralarında mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Moment tensor solutions are commonly used in order to understand earthquake source mechanism. Moment tensor can be decomposed into three components, namely isotropic (ISO), double-couple (DC) and compensated linear vector dipole (CLVD). It is well-known fact that tensile sources generate non-DC components and those earthquakes can be defined as the combination of both tensile and shear motion on a fault. In this thesis, resolution of the isotropic part in the moment tensor are considered for tensile sources. For that reason, synthetic waveforms are created by using full moment tensors with different isotropic percentages and those waveforms are inverted with gCAP method. Afterwards, a range of different isotropic values, with a step of t=0.1, are forced in the moment tensor inversion process in order to investigate the change in variance reduction as the isotropic percentage deviate from its true value. Inversions of the full waveform are performed in different distances and depths for three moment tensors with different isotropic percentages, namely 2%, 5% and 14%. Inversions results of those original moment tensors and moment tensors with manipulated isotropic percentages are expressed. Those results are compared to each other in terms of changing isotropic percentages, depth and variance reduction in different stations. The results can be summarized as firstly, inversion is not really sensitive to the isotropic component of the moment tensor because isotropic component has small energy compared to the whole waveform. Secondly, earthquakes with relatively high isotropic percentages are less sensitive when inversions are performed for high values of manipulated isotropy. Finally, it is observed that the error in the depth of the earthquake is very sensitive to isotropic percentage.